Razmere naj bi se normalizirale

V Petrolu Golobove zavrnitve ne sprejemajo, od države terjajo 51-milijonsko odškodnino

S.R./STA
21. 6. 2022, 18.02
Deli članek:

Da se na bencinskih servisih povpraševanje po gorivu danes, ko so cene zopet višje, umirja, sta nepresenetljivo potrdila tudi oba največja trgovca z naftnimi derivati v državi Petrol in OMV. Pri obeh napovedujejo, da se bodo razmere normalizirale v nekaj dnevih.

Bobo
"Razpoložljivo število voznikov avtocistern, ki so ustrezno usposobljeni za prevoz nevarnih snovi, je omejeno in njihove efektivne ure vožnje so zakonsko predpisane," so pojasnili pri Petrolu.

Kdor se je v zadnjih dnevih pred podražitvijo namenil na bencinsko črpalko, je, če je imel to nesrečo, bržkone opazil, da so trgovcem pošle zaloge, pri čemer so bile težave predvsem pri dizlu. Najverjetneje je opazil tudi kolone, ki so bile posledica povečanega povpraševanja, ki se je po navedbah trgovcev v zadnjih dneh več kot podvojilo. Kot so za STA pojasnili v Petrolu, so nekatera prodajna mesta kljub temu, da vse logistične zmogljivosti še vedno usmerjajo v oskrbovanje prodajnih mest, še brez goriva. V celoti jih bodo predvidoma oskrbeli do petka.

V OMV Slovenija so medtem za STA pojasnili, da bo do vzpostavitve normalnega stanja trajalo še nekaj dni, do konca tedna lahko še pride do odstopanj od običajne zaloge goriv. Zalog goriva je v skladiščih sicer dovolj, večja težava pa je dobava goriv na bencinske servise, saj za tako izrazito povečano povpraševanje, ki je bilo v zadnjih dneh, ni dovolj logističnih zmogljivosti. "Razpoložljivo število voznikov avtocistern, ki so ustrezno usposobljeni za prevoz nevarnih snovi, je omejeno in njihove efektivne ure vožnje so zakonsko predpisane," so dodali.

Zaradi nastale situacije je bil v ponedeljek sestanek distributerjev s predstavniki gospodarskega in infrastrukturnega ministrstva. Kot so pojasnili v Petrolu, so govorili o biokomponentah, ki jih dodajajo fosilnim gorivom. "Dogovorili smo se, da bo strošek biokomponent za gorivo, ki se po novi z najvišjo določeno maržo regulirano ceno prodaja izven avtocest, družbi Petrol povrnjen. To je pomembno zato, ker tega stroška s trenutno določeno višino marže ne moremo pokriti in bi v nasprotnem primeru to za nas pomenilo, da bi gorivo prodajali z izgubo," so pojasnili.

Preiskava agencije AVK

Stanje na trgu spremljajo tudi tržni inšpektorji, ki preverjajo, ali trgovci spoštujejo trenutno regulirano ceno, prodajo in zaloge ter morebitno zavajanje potrošnikov. Podatkov na gospodarskem ministrstvu še nimajo, saj se pregledi nadaljujejo tudi danes. Kot so pojasnili v Petrolu, je bilo na njihovih prodajnih mestih do danes do 12. ure opravljenih 71 inšpekcijskih nadzorov. "Do tega trenutka ne razpolagamo s podatki, da bi bile ob nadzorih ugotovljene nepravilnosti," so dodali.

Kot smo že poročali, je Agencija za varstvo konkurence (AVK) po informacijah portala Necenzurirano zaradi stanja na bencinskih servisih v zadnjih dnehdanes začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi, Petrol in OMV Slovenija, v zadnjih dneh zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. Med drugim s tem, da sta prepočasi polnila rezervoarje pod svojimi bencinskimi črpalkami oz. jih namerno praznila.

Na AVK so za STA izpostavili, da že dlje časa aktivno spremljajo razmere na trgu pogonskih goriv, morebitnih postopkov pred agencijo v zvezi s trenutnim dogajanjem na predmetnem trgu pa da zaradi interesa samega postopka ne morejo podrobneje komentirati.

V Petrolu nimajo uradne informacije o domnevnem postopku s strani AVK, s tem so se seznanili le v medijih. "V družbi Petrol odločno zanikamo govorice, da naj bi manipulirali s količino goriv in gorivo zadrževali namerno, da bi ga lahko prodajali po višji ceni. Glede na to nimamo težav, če bo tovrstni postopek sprožen, saj nismo zlorabili položaja in smo ves čas ravnali s ciljem čimprejšnje oskrbe kupcev z gorivi," so izpostavili.

"V zvezi s postopki AVK gre za uradne procese, ki jih spoštujemo in razumemo, saj je njihova naloga zagotavljanje ustreznega delovanja poslovnih subjektov," pa so dejali v OMV Slovenija in dodali, da so vseskozi zavezani k doslednemu spoštovanju veljavnih pravil in zakonov.

Terjajo odškodnino

Petrol je vladi zaradi škode, ki je nastala zaradi reguliranih cen, oddal zahtevek v višini 51,3 milijona evrov za obdobje od 15. marca do 30. aprila. Kot je premier Robert Golob dejal v izjavi za medije po današnji seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, je vlada zahtevke trgovcev kot neutemeljene zavrnila. A v Petrolu pri zahtevku vztrajajo. "Zavrnitev zahtevka za Petrol ni sprejemljiva, o nadaljnjih korakih glede tega se bomo odločali, ko se bomo seznanili z argumentacijo zavrnitev, to bo predvidoma v prihodnjih dneh," so poudarili.

Po novem se bodo sicer cene 95-oktanskega bencina in dizla zunaj avtocest v skladu s prejšnji teden sprejeto uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov spreminjale na 14 dni. Do 4. julija bo tako liter bencin stal 1,755 evra, kar je 19,5 centa več kot doslej, dizel pa 1,848 evra, kar je 18 centov več. Ob avtocestah, kjer cene določajo trgovci sami, pa so goriva za približno 20 centov dražja kot drugod po državi.

Glede na še vedno volatilne razmere na nabavnih trgih v Petrolu ocenjujejo, da bi bilo primerneje cene oblikovati na tedenski ravni, saj bi to omogočilo hitrejše odzivanje maloprodajnih cen na spremembe nabavnih cen. "V primeru 14-dnevnega oblikovanja cen bo namreč pritisk k spreminjanju cen večji kot v primeru tedenskega oblikovanja cen, saj na tedenski ravni beležimo manjše razlike v nabavnih cenah kot v dveh tednih," so navedli.