Navodila vlade?

Kriminalisti obiskali hišo Dnevnik zaradi oglaševanja STA

B.K./STA
21. 5. 2021, 11.08
Posodobljeno: 21. 5. 2021, 11.10
Deli članek:

Odgovorni urednik Dnevnika obisk policije razume kot obliko pritiska na medije.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Časopisno hišo Dnevnik so v četrtek obiskali policisti NPU, poroča časnik Dnevnik. Sprejela jih je direktorica oglasnega oddelka na Dnevniku Nives Roš. Zanimalo jih je namreč poslovanje Dnevnika na oglasnem področju, še posebej s STA.

Kot so navedli na Dnevniku, so preiskovalci posebno pozornost posvetili vprašanju, kdo z agencijo sklepa poslovne dogovore in zakaj poslovni dogovori s poslovnimi partnerji veljajo za poslovno skrivnost.

Zanimale so jih tajne pogodbe

Odgovorni urednik Dnevnika Miran Lesjak je pojasnil, da je policiste, ki so opravili informativni pogovor z Roševo, zanimalo na splošno, kakšna je oglasna politika Dnevnika in kako posluje na tem področju, kako Dnevnik sklepa poslovne dogovore s strankami. Nato pa jih je posebej zanimalo, kako je prišlo do poslovnega odnosa s STA, kdo je sodeloval pri oblikovanju pogodbe s STA in zakaj je ta pogodba opredeljena kot poslovna skrivnost.

Roševa jim je pojasnila, da so vse pogodbe, ki se nanašajo na oglaševanje v Dnevniku, označene kot poslovna skrivnost, saj gre za varovanje podatkov v medijskem prostoru, ki je konkurenčen. Policistom je pojasnila vse, kar je vedela o okoliščinah sklenitve pogodbe pri kateri pa ni sodelovala, saj je bila pogodba sklenjena že pred leti.

"Policija izpolnjuje navodilo vlade"

Lesjak ob tem izpostavlja, da gre pri oglaševanju "za najbolj običajen poslovni model", zato obisk policije težko razume drugače kot obliko pritiska na medije. Kot je dejal, je ozadje zgodbe jasno - policija izpolnjuje navodilo, ki ga je dobila od vlade glede STA.

Vlada je namreč 18. marca nadzornemu svetu Slovenske tiskovne agencije (STA) predlagala razrešitev direktorja STA Bojana Veselinoviča, saj ugotavlja, "da je prišlo" do kršitev zakonskih obveznosti. Poleg tega je sprejela sklep, naj notranje ministrstvo preveri, ali kršitve vsebujejo elemente sumov kaznivih dejanj in naj se preveri odgovornost nadzornikov.

Obiskali tudi predsednika nadzornega sveta STA

Policija je sicer obiskala tudi predsednika nadzornega sveta STA Mladena Terčelja. Kot so aprila pojasnili na generalni policijski upravi, so ga obiskali na podlagi več prijav domnevnih nepravilnosti, povezanimi z delovanjem STA, in ne sklepa vlade, preverjajo pa sum kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti.

Vlada je marca predlagala tudi nadzor inšpektorata za delo, ki je tudi opravil nadzor na STA. Delovna inšpekcija ni ugotovila nepravilnosti s področja zakona o delovnih razmerjih in ukrepov za varstvo pri delu, tudi ob epidemiji covida-19. Agencija je dobila le opomin zaradi pomanjkljivih evidenc o izrabi delovnega časa pri štirih samostojnih novinarjih, kar pa je že sanirala.