globalno

Konec davčnih oaz? ZDA predlagajo minimalni svetovni davek na dobiček podjetij

B.K./STA
21. 5. 2021, 08.39
Posodobljeno: 21. 5. 2021, 08.52
Deli članek:

Z enotno minimalno obdavčitvijo dobička želijo preprečiti bežanje podjetij v davčne oaze.

Thinkstock
Fotografija je simbolična.

Po mnenju ameriške finančne ministrice Janet Yellen bi morala podjetja vsepovsod po svetu plačati najmanj 15 odstotkov davka na dobiček, da se preneha tekma proti dnu. To je minimum, države pa bi se morale dogovoriti o višji stopnji, je v četrtek dejala Yellenova.

O enotnem minimalnem davku na dobiček podjetij se ZDA sicer pogovarjajo le z državami članicamiOrganizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).

Ameriška podjetja trenutno od dobička plačujejo 21 odstotkov davka, kar jim je prinesla davčna olajšava nekdanjega predsednika Donalda Trumpa, potem ko so pred njo plačevala 35 odstotkov.

Vlada predsednika ZDA Josepha Bidna želi davek na dobiček podjetij spet povišati na 28 odstotkov, da bi tako financirala ambiciozne načrte obnove infrastrukture in socialne programe. Yellenova zagovarja minimalni globalni davek, da podjetja ne bi več bežala v države, ki jim nudijo nizke davčne stopnje.

"Mednarodna davčna arhitektura se mora stabilizirati, da bo igra bolj poštena, države pa bi morale sodelovati pri ohranjanju davčnih osnov in zagotoviti, da bo globalni davčni sistem enakopraven in opremljen za soočanje s potrebami globalne ekonomije 21. stoletja," je sporočilo ministrstvo za finance ZDA.