NEUSTREZNE RAZMERE

Kako in kdaj bodo reševali prostorsko stisko v vrtcih?

Monika Horvat / Štajerski tednik
11. 10. 2019, 06.45
Posodobljeno: 11. 10. 2019, 08.16
Deli članek:

Objekt je brez skupnega prostora, strokovni delavci pa brez pisarn.

M.H./Štajerski tednik
Prostorska stiska je tolikšna, da gibalne in druge aktivnosti občasno izvajajo kar v garderobi ali na hodniku.

Premajhne igralnice, dotrajano pohištvo in zastarele sanitarije, brez skupnega večnamenskega prostora in ustreznih pisarn za zaposlene, takšne so razmere v Podgorcih in Miklavžu pri Ormožu.

»Če od ministrstva in občine ne bi pridobili soglasja o manjši igralni površini na otroka, bi morali zavrniti okoli 20 novincev, to je za skoraj en oddelek otrok,« je prostorsko stisko v podgorskem vrtcu, s katero se spopadajo že nekaj časa, nazorno opisala Nataša Gregur, pomočnica ravnatelja Vrtca Podgorci pri OŠ Velika Nedelja. Kot nam je razkazala, so dodatni prostori za vrtec res nujni. Poleg premajhnih igralnic najbolj pogrešajo skupni večnamenski prostor in izhode na teraso. Ob izvajanju telesne aktivnosti in drugih dejavnosti tako uporabljajo kar bližnjo šolsko telovadnico in tudi že tako premajhno vrtčevsko garderobo ter ozke hodnike: »Površina igralnic je absolutno neprimerljiva z ostalimi vrtci. Delo dejansko organiziramo tako, da v veliki meri uporabljamo šolsko telovadnico, čim več smo zunaj, prilagodimo prostor v garderobi, gibalne aktivnosti pa vzgojiteljice občasno izvajajo tudi na hodniku, ki je absolutno preozek in premajhen, zato otroke razdelijo v manjše skupine in tako nekako omogočijo, da dejavnosti potekajo v skladu z možnostmi, ki jih imamo.«

M.H./Štajerski tednik
Pomočnica ravnatelja Vrtca Podgorci pri OŠ Velika Nedelja Nataša Gregur.

Skoraj 50 let staro pohištvo

Objekt je brez skupnega prostora, strokovni delavci pa brez pisarn. Zaposleni si delijo komaj nekaj kvadratnih metrov veliko pisarno. Prav tako je dotrajano pohištvo, pa sanitarije in električna napeljava, po obnovi kliče tudi kuhinja. »Smo v precej nezavidljivem položaju v primerjavi z drugimi vrtci. Vrtec, ki je bil zgrajen v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, smo sicer nazadnje energetsko sanirali leta 2015. Takrat smo zamenjali stavbno pohištvo, streho in fasado, nabavili smo nekaj novih igral, medtem ko je pohištvo – omare, stoli, mizice – dejansko še iz sedemdesetih let, kajti k nam je prihajalo pohištvo iz drugih vrtcev, kjer so bile novogradnje,« je še povedala Gregurjeva in dodala, da si primernejše prostore želijo čim prej: »Z letošnjim šolskim letom Vrtec Podgorci vstopa v mednarodno sodelovanje v Erasmus plus projektu s partnerskimi ustanovami iz Portugalske, Grčije, Italije in Hrvaške. Gre za strateška partnerstva, se pravi za izboljšavo kakovosti vzgoje in izobraževanja v predšolskem obdobju. V okviru tega bomo junija 2021 sedem dni gostili naše partnerje in si želimo, da bi se do takrat zadeve uredile, saj si ne predstavljamo, kje in kako jih v teh prostorih primerno pogostiti.«

M.H./Štajerski tednik
Vlado Hebar je pokazal, kako dva razreda osnovne šole gostujeta v spodnjih prostorih vrtčevske stavbe …

Idejne zasnove pripravljene, kako hitro bodo dela stekla, odvisno od denarja

Da je prenova in dograditev obeh vrtcev nujna, se zaveda tudi vodstvo ormoške občine. Po besedah župana Danijela Vrbnjaka so aktivnosti v ta namen že začeli: »Tako vrtec v Podgorcih kot v Miklavžu pri Ormožu sta problematična in ju je treba dograditi. Pripravljamo ustrezno dokumentacijo, ki je že v zaključni fazi. Idejni zasnovi sta narejeni, pogovori z obema ravnateljema so stekli. Predvidevamo, da bosta gradbeni dovoljenji za oba projekta najverjetneje pridobljeni še v tem letu. Kdaj bomo začeli delati, pa bo odvisno od proračuna.«

V Miklavžu pri Ormožu natrpana šola in vrtec

Podobno stanje je v miklavškem vrtcu, kjer se prav tako srečujejo z veliko prostorsko stisko in delujejo v neustreznih prostorih. »Vrtec je iz sedemdesetih let. Igralnice so premajhne in ne ustrezajo normativom, zato smo lani pogojno dobili soglasje od občine oziroma pristojnega ministrstva glede manjše igralne površine na otroke, to pa pomeni, da moramo v nekem doglednem času najti rešitev, in tudi delajo na tem. Največja težava je, da nimamo nobenega skupnega prostora za gibanje oziroma aktivnosti, zgradba je na splošno pretesna,« je bil jedrnat Vlado Hebar, ravnatelj OŠ Miklavž pri Ormožu, pod okriljem katere deluje miklavški vrtec.