Šli so v projekt

Do morebiti prostega 2. januarja po skrajšani poti

T.L./STA
6. 12. 2016, 14.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

O 2. januarju kot dela prostem dnevu po skrajšanem postopku predvidoma na decembrski seji državnega zbora.

Profimedia
2. januar bo (znova) dela prost dan.

Kolegij predsednika DZ se je danes odločil za skrajšano obravnavo spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s katero bi 2. januar že prihodnje leto znova postal dela prost dan. Pod zakonski predlog so se podpisali poslanci SMC, DZ pa ga bo predvidoma obravnaval na decembrski redni seji, ki se bo začela v ponedeljek.

Poleg SMC so na današnji seji kolegija za skrajšano obravnavo spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih glasovale še DeSUS, SD in ZL, proti pa je bila NSi. Pričakovati je, da bodo poslanci SMC vložili pobudo za širitev dnevnega reda decembrske seje DZ s tem zakonskim predlogom in zanjo tudi dobili zadostno podporo. 

Poslanci SMC so bili spomladi leta 2015 proti takemu zakonskemu predlogu, tokratni predlog pa so utemeljili z izboljšanjem stanja javnih financ v državi. Po njihovem mnenju je zato napočil čas, ko se lahko začne postopno sproščanje številnih varčevalnih ukrepov, vključno z vrnitvijo 2. januarja na seznam dela prostih dni. 

Dela prost dan kot dokaz, da se "da iti naprej"

Premier Miro Cerar je prejšnji teden zakonski predlog poslancev SMC podprl, saj je po njegovih besedah prišel čas, ko lahko državljanom dajo tudi dokaz, da "se da iti naprej". Dejal je, da je odločitev za tak predlog dozorevala dlje časa, preverjali so jo tudi z gospodarskim in finančnim ministrstvom. 

Pričakovano pa med podjetniki zakonski predlog ni naletel na odobravanje. V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so predlog označili za nestrokoven. Generalni direktor GZS Samo Hribar Milič je opozoril, da v konkurenčnih državah Srednje in Severne Evrope na leto delajo od 70 do 250 ur več kot v Sloveniji.