Krkovičevo pojasnilo

"Danes bi to naredil še enkrat, ob enakih okoliščinah"

M.K./STA
17. 5. 2016, 16.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Brigadir Tone Krkovič je moral danes na ljubljanskem okrožnem sodišču dodatno pojasnjevati sestrelitev helikopterja JLA nad Ljubljano med osamosvojitveno vojno.

sta
Tone Krkovič je povedal, da sestrelitev ni bila napaka, ampak njegovo zavestno dejanje: "Danes bi to naredil še enkrat, če bi bile iste okoliščine".

Kot je povedal po zaslišanju, je na sodišču odgovoril na vsa vprašanja zasebne tožilke Emilije Mrlak, "pri tem pa nisem povedal nič takega, kar ne bi že javno povedal do zdaj".

Po tistem, ko je tožilstvo zavrglo kazensko ovadbo, Toneta Krkoviča namreč kot zasebna tožilka preganja vdova pilota helikopterja JLA Tonija Mrlaka, ki ga je dal Krkovič sestreliti 27. junija 1991 nad Rožno dolino v Ljubljani. 

Prepričana je, da Krkovič ne bi smel izdati ukaza, saj da je njen mož takrat že prestopil v TO. Očita mu tudi, da so na helikopter streljali na zahrbten način, ker so streljali od zadaj in ker helikopter ni bil oborožen.

Emilija Mrlak je prepričana je, da Krkovič ne bi smel izdati ukaza, saj da je njen mož takrat že prestopil v TO.

Po današnjem zaslišanju je Mrlakova ocenila, da ji je na sodišču uspelo dokazati vse svoje trditve. Upa, da je sodišče uspela prepričati in da se bo postopek nadaljeval s sodno preiskavo. Sicer pa si od Krkoviča ne želi nič drugega kot opravičila in tega, da se obelodani resnica: "A on še vedno trdi, da se nima za kaj opravičiti."

Ponovno zaslišanje

Krkoviča so prvič zaslišali marca, po zaslišanju pa je preiskovalna sodnica ocenila, da ni razlogov za uvedbo sodne preiskava, ki jo zahteva Mrlakova. A ker je slednja zahtevo za preiskavo dopolnila, je morala sodnica Krkoviča danes znova zaslišati.

Že marca je Krkovič povedal, da je sestrelitev ukazal, ker je helikopter preletel položaje specialne brigade Moris in pomembne državne objekte. Pri tem, kot je dejal, ni vedel, kdo je v njem, prav tako ne, da naj bi se pilot dogovarjal za prestop v TO.

Na današnji novinarski konferenci, ki jo je sklical pred zaslišanjem, je dodatno povedal, da sestrelitev ni bila napaka, ampak njegovo zavestno dejanje: "Danes bi to naredil še enkrat, če bi bile iste okoliščine".

Napad na osamosvojitelje s političnim ozadjem

Arhiv Svet24
Toni Mrlak je umrl 27. junija 1991.

Po njegovem mnenju gre pri pregonu za očiten napad na osamosvojitelje, ki ima politično ozadje. Slednje je ponazoril s slikami s predstavitve knjige Skrito povelje, ki jo je napisala sestra Mrlakove, Draga Potočnjak. Predstavitve sta se namreč udeležila tudi nekdanji predsednik Milan Kučan in po njegovih besedah nekdanji drugi človek kontraobveščevalne službe JLA v Sloveniji Šefik Suljević.

Novinarske konference se je udeležil tudi poročnik Zoran Dernovšek, ki je 45 minut preden sestrelitvijo helikopterja nad Rožno dolino, na Igu sestrelil helikopter JLA. Kot je dejal, so morali biti o tej sestrelitvi obveščeni vsi piloti, "saj to počne vsaka vojska", zato se mu zdi čudno, da je Mrlak sploh letel.

Dernovšek je komentiral tudi očitke Mrlakove, da so na helikopter streljali na zahrbten način: "Raketa, s katero je bilo streljano, je narejena tako, da sledi toploti motorja, kar pomeni, da je primarni način streljanja z njo od zadaj."

Dejal je še, da so imeli v tistem času ukaz državnega vrha in načelnika TO Janeza Slaparja, naj streljajo na vse helikopterje JLA, ne glede na njihov položaj, kar po njegovem mnenju "Krkoviča povsem razbremenjuje". Krkovič je danes tudi napovedal, da bo zoper Mrlakovo vložil odškodninsko tožbo, ker naj bi blatila njegovo dobro ime. Mrlakova pa je na to po zaslišanju odgovorila, da naj jo toži, če misli, da jo mora.