Slovenija

DNS zaskrbljen zaradi dogajanja na TV Slovenija

T.C.
1. 9. 2015, 17.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

V Društvu novinarjev Slovenije (DNS) z zaskrbljenostjo spremljajo kadrovske in programske spremembe, ki jih v zadnjem času intenzivno uvajata novi vodstvi TV Slovenija (TVS) in informativnega programa TVS. Zaradi tega od vodstva TVS pa tudi vodstva Radiotelevizije Slovenija (RTVS) zahteva javno pojasnilo ravnanj v preteklih dneh.

V DNS namreč opozarjajo, da vodstvo TVS javnosti ni obvestilo, zakaj se je odločilo za zamenjavo voditeljice Dnevnika Jelene Aščić in voditeljice oddaje Globus Helene Milinković. Tako obe omenjeni kot tudi nekateri drugi novinarji in voditelji, ki so bili premeščeni na nova delovna mesta, so za te spremembe izvedeli pozno in brez obrazložitev, po kakšnih strokovnih merilih se je odločalo vodstvo, so zapisali v društvu.

Enako bliskovito in brez pravih pojasnil je vodstvo dan pred iztekom pogodbe obvestilo štiri sodelavce informativnega programa, da z njimi ne namerava podaljšati sodelovanja, nadaljujejo v DNS. Med novinarji, ki so tako čez noč ostali na cesti, je tudi Erik Valenčič, ki se je uveljavil kot avtor odmevnih dokumentarcev. Spomnili so, da je njegov film o Kurdistanu sprejet na letošnji Festival slovenskega filma.

Svet24

V DNS ob tem opozarjajo, da je programski svet RTVS soglašal z zavezo vodstva zavoda, da bo uredilo status stalnih honorarnih sodelavcev. Odločitev o prekinitvi pogodb v zadnjem trenutku in celo brez dogovora s sindikati pa kaže nasprotno, so pri DNS zapisali v sporočilu, objavljenem na njihovi spletni strani.

Iz javnosti nepojasnjenih razlogov sta na tretji program prestavljeni oddaji Odkrito in Točka preloma, nadaljujejo. Prav tako je koncept uveljavljene oddaje Tarča, ki je kot ena redkih v Sloveniji spodbujala preiskovalno novinarstvo, spremenjen, oddaja skrajšana, od dosedanje avtorske ekipe pa je ostal le še voditelj, so zapisali v sporočilu.

DNS zato pričakuje tudi jasno opredelitev do vse pogostejših očitkov, da vodstvo informativnega programa kadrovske poteze izvaja po kriterijih, ki so osebnega, ne profesionalnega izvora. Težko se je izogniti tudi vtisu, da gre pri zadnjih premeščanjih za kaznovanje novinarjev, ki so bili v notranji javnosti do potez vodstva kritični.

Pričakujejo tudi javno pojasnilo in odgovore na očitke novinarjev RTVS, da informativni program v "prvi plan" umešča zaradi kršenja novinarskega kodeksa na Novinarskem častnem razsodišču večkrat obsojene novinarje, hkrati pa iz njega umika zaradi svojega dela večkrat nagrajene avtorje.

Društvo opozarja še, da mora biti RTVS kot javni medij zavezan spoštovanju strožjih meril profesionalizma, etike, kakovosti, vsebinske raznolikosti in tudi socialnega dialoga in spoštovanja človeškega dostojanstva od medijev, ki tekmujejo na trgu. "Od novega vodstva TVS, pa tudi od vodstva RTV Slovenija, smo pričakovali korak naprej. Zadnje poteze so nov prispevek k njegovi destabilizaciji in predvsem nižanju standardov," so sklenili.

Dreamstime