Slovenija

V Sloveniji kvečjemu preveč socializma

STA / S.R.
23. 9. 2013, 16.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V DL so zadovoljni, da je proračun za leto 2014 usklajen in dosega cilj triodstotnega primanjkljaja. A so obenem zaskrbljeni zaradi padca Slovenije na nekaterih mednarodnih lestvicah, med drugim na lestvici ekonomske svobode. To je po mnenju predsednika DL Gregorja Viranta dokaz, da imamo premalo liberalizma in "kvečjemu preveč socializma".

Mediaspeed
Po Virantovem mnenju je v Sloveniji preveč socializma.

Virant je na današnji novinarski konferenci DL v državnem zboru spomnil, da moramo skladno s fiskalnim pravilom vsako leto znižati primanjkljaj in priti do izravnanega proračuna, "kar nam lahko v perspektivi omogoči, da bomo kot država finančno samostojni".

"Dokler ne obvladamo javnega dolga, smo zadolženi do vratu in vsako leto plačujemo milijardo evrov za obresti, trepetamo iz leta v leto, ali bomo dobili denar na mednarodnih trgih ali ne, smo pač nesamostojna in nesuverena država," je bil jasen Virant.

Spomnil je na padec Slovenije na nekaterih mednarodnih lestvicah. Omenil je, da smo na globalni lestvici konkurenčnosti, ki jo pripravlja IMD, od leta 2008 padli za več kot 20 mest, kar je zaskrbljujoče. Prav tako Virant izpostavlja, da smo na lestvici ekonomske svobode na 97 mestu od 152 držav. "Za DL je to dokaz, da imamo v Sloveniji premalo liberalizma in ne preveč," je prepričan Virant. Po njegovih ocenah imamo preveč državnega lastništva v podjetjih.

Ekonomska svoboda pomeni, da bi morala država gospodarstvo čim manj obremenjevati z davki, je še poudaril prvak DL. Zato so v DL zadovoljni, da so proračun sestavili brez kriznega davka, ki mu je DL nasprotoval. Strinjajo se tudi s tem, da s proračunom ne posegajo v prihodke socialno najšibkejših.

Za konkurenčnost Slovenije je po Virantovih besedah ključna tudi politična stabilnost. Potencialni tuji investitorji po mnenju prvak DL opazujejo Slovenijo in čakajo, kaj se bo zgodilo: "Ali bo vlada obstala, ali bo koalicija preživela proračun in tudi, ali bo največja vladna stranka ostala stabilna".

Izpostavil je še, da je za konkurenčnost Slovenije pomembna tudi pravna država, zlasti boj proti gospodarskemu kriminalu in korupciji. Kot je pojasnil, v teh dneh pripravljajo usmeritve za delo policije za prihodnje leto, to pa ostaja prioriteta.

Virant je na novinarski konferenci še spomnil, da je DL na zadnji seji podprla projekt združevanja občin. Projekta se bo, napoveduje, kot minister lotil preudarno. Zavedajo se namreč, da ima projekt izjemno javno podporo, a tudi močne nasprotnike, čeprav so v manjšini. Cilj pa je po njegovih besedah jasen, to je manjše število občin.