Slovenija

Jelko Kacin: Janša je sporočil, da nima več pravega stika z realnostjo

STA / A.M.
10. 2. 2013, 17.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Govor premiera Janeza Janše na shodu Zbora za republiko še odmeva. Evropski poslanec Jelko Kacin meni, da je šlo za 'strašljiv odmev' iz prejšnjega stoletja, in poudarja, da molk institucij ni več dopusten. Po njegovem mnenju so na potezi tožilci in sodniki. Ti so ga, če je šlo za sovražni govor, dolžni preganjati po uradni dolžnosti.

"Janša je sporočil, da nima več pravega stika z realnostjo. 'Urbi et Orbi' je razglasil, da je potrebno v dobro ljudstva in slovenske države, kot jo pojmuje in oznanja sam, zamenjati tako ljudstvo, kot tudi medije," je poudaril Kacin.

Ko je predsednik vlade Janez Janša v petek spregovoril o "levem fašizmu" v Sloveniji, je po mnenju Kacina nastopil "trenutek grobosti, boleče tesnobe, presenečenja, ki jemlje sapo".

Ob tem je opozoril, da v Evropi, še posebej pa v EU, ni države, ki bi imela težave z levim radikalizmom, še manj pa take z levo izpeljanko desnega radikalizma. "EU je utemeljena na zmagi nad fašizmom in nacizmom, zato je zloraba teh pojmov in poimenovanj za obračun z drugače mislečimi, pa četudi s političnimi tekmeci in nasprotniki, sprevržena in nedopustna," izpostavlja evropski poslanec.

Premierov nastop je bil po Kacinovih besedah "strašljiv odmev iz prejšnjega stoletja, morda celo odmev iz prve polovice 20. stoletja. Še najbolj bi sodil v čas in psihozo požiga Reichstaga in krivično, a zavestno preganjanje in obtoževanje političnih nasprotnikov za 'zločin', s katerim niso imeli nič skupnega".

Kacin se ob tem sprašuje, ali še imamo pravno državo. "V tem trenutku molk ni več zlato, molk institucij pa ni več dopusten," je dodal. Po njegovem mnenju so na potezi tožilci in sodniki: "Se vam ne zdi, da je šlo za sovražni govor? Če je temu tako, ste ga dolžni preganjati po uradni dolžnosti!"

Premier Janša je v video nagovoru udeležencev petkovega shoda Zbora za republiko poudaril, da je treba odločno nastopiti proti levemu fašizmu in grožnjam, nasilju ter kaosu, ki sta največja sovražnika svobode in pravičnosti.

Kritičen je bil tudi do večine medijev in protestov. "Za kulturni protest razglašajo namerno neprijavljena in namerno ponoči, torej tvegano organizirana zborovanja s skrivanjem obrazov odgovornih, zmerjanje drugače mislečih, zažiganje in obešanje lutk, trkanje na domovih svetnikov, vdore v občinske stavbe, uničevanje lastnine in napade na policiste," je dejal.