Zdravje

Čaji za žensko dobro počutje

M. D. / revija Bodi zdrava
29. 3. 2024, 17.00
Deli članek:

Tudi ženske potrebujete sprostitev. Morate se ustaviti, začutiti same sebe in se vprašati: Kaj trenutno potrebujem in kaj lahko storim zase?

Unsplash
Privoščite si skodelico čaja

Ženske dan za dnem igrate različne vloge – ste junakinja, mama, sestra, teta, sestrična, babica, prijateljica, partnerica. Ves čas nekaj organizirate in urejate, ob vsem tem pa ne glede na vse ohranite nasmešek. Nečisto kožo prekrijete z ličili, spopadate se s simptomi PMS in o menstrualnih težavah le redko spregovorite. Ne preskočite naših namigov, kako lahko s pomočjo narave okrepite svoje zdravje in vzdržujete notranje ravnovesje.

So dnevi, ko ste popolnoma na tleh. Hormoni in čustva divjajo, v spodnjem delu trebuha vas ščipa, mučijo vas krči in le s težavo ostajate osredotočeni na vse, kar morate postoriti. Namesto da se proti vsem tem občutkom borite in izgubljate dodatno energijo, se spomnite, da ste v naravnem ciklu in da fazam, ko ste aktivni, sledijo faze počitka. Po pomoč se lahko zatečemo k bogastvom narave. Tudi najmanjša rastlinica ima lahko veliko moč. Potencial zelišč boste spoznali šele po tem, ko bodo skrbno nabrana in obdelana ter pripravljena, da jih v pravem odmerku zaužijete kot čaj. Nekatera zelišča se namreč namenjena prav dobremu počutju žensk.

Najbolj znani zelišči, s katerima si ženske lajšajo težave, sta plahtica in rman. Obe blagodejno učinkujeta in na več načinov pozitivno vplivata na ženski ciklus. Proti koncu nosečnosti se priporoča uživanje čaja iz malinovih listov, ki telesu pomagajo, da se pripravi na porod.

Revija Jana
...

Kopriva vsebuje veliko mineralov in pospešuje odvajanje vode iz telesa. Čaj iz kopriv naj bi imel tudi krepilni učinek na žensko telo in plodnost. Mešanice čajev za ženske pogosto vsebujejo limonino meliso. Ta krepi krvni obtok, pomirja ter blaži glavobol in boleče krče. Omeniti je treba še rdečo deteljo, šentjanževko in navadni plešec, ki prav tako blažijo ženske težave. Osnovna zelišča, ki pomagajo pri lajšanju ženskih težav in bolečin, zdaj že poznate. V nadaljevanju vam bomo zaupali, katera zelišča lahko uporabite pri določenih težavah. Priporočljivo je, da čaje za ženske čim prej vključite v svoj vsakdan ter se morebitnim težavam in bolečinam izognete vnaprej.

*Čaji z zelišči, ki blažijo simptome PMS

Nihanje razpoloženja, glavobol, utrujenost, zadrževanje vode v telesu in razdraženost so težave, ki pred menstruacijo mučijo veliko žensk. Za lahkotnejše dni pred menstruacijo se izogibajte stresu, počivajte, jejte uravnoteženo in neslano hrano ter si privoščite čaj iz mešanice zelišč, kot so rdeča detelja, plahtica, rman, šentjanževka in kopriva.

*Čaji za dobro počutje med menstruacijo

Če potrebujete sprostitev, so čaji zmeraj prava izbira. Delujejo sproščujoče in so v veliko pomoč pri menstrualnih bolečinah in težavah. Pokrijte se s toplo odejo, na trebuh si položite termofor ter si privoščite čajno mešanico iz kamilic, plahtice, rmana in gosjega petoprstnika, ki bo ublažila bolečine in krče. Če so vaše menstruacije zelo močne ali trajajo dolgo, si skuhajte čaj iz navadnega plešca.

*Čaji za boj proti vnetju mehurja

Če vas pesti vnetje mehurja, je najpomembnejše, da veliko pijete. Poleg zdravljenja z uradno medicino si lahko pomagate tudi z naravo. V lekarni so na voljo čaji za mehur, ki so narejeni iz zelišč, kot so izvlečki brezovih listov, zlata rozga, kopriva ali njivska preslica. Zeliščne učinkovine pozitivno vplivajo na izločanje seča in lajšajo bolečine.

Dreamstime
brezov čaj

* Čaji, ki blagodejno vplivajo na nosečnost

Že na začetku nosečnosti je dobro vedeti, katere čaje smete piti. Kar nekaj čajev namreč lahko sproži popadke. Prav tako se izogibajte napitkom, kot sta črni čaj in kava, saj vsebujejo kofein. S svojim ginekologom se posvetujte, katere čaje med nosečnostjo lahko uživate.

Če se spopadate z nosečniško slabostjo in bruhanjem, vam bodo dobro deli kamilični, melisin in metin čaj. Čaji iz brezovih listov, koprive ali rmana bodo pospešili odvajanje vode iz telesa. Babice priporočajo, da na koncu nosečnosti uživate čaj iz malinovih listov, ki s svojimi učinki sprošča mišično tkivo in maternico ter telo tako pripravlja na porod.

Kako čaj pomaga pri nečisti koži?

Hormonske spremembe v puberteti so največkrat vidne prav na koži. Z nečisto kožo, mozolji in aknami se spoprijema veliko deklet. Tudi pri tovrstnih težavah si lahko pomagate s čaji, ki pomirijo vnetja in izboljšajo videz kože. Iz kamiličnega, metinega ali koprivinega čaja si lahko naredite masko, parno kopel ali piling za obraz. Zelišča bodo koži pomagala pri regeneraciji, izboljšala prekrvitev in ublažila vnetja.

Čaji za ženske v času menopavze

Menopavza je naraven in pomemben proces v življenju vsake ženske. Zaradi težav, kot so navali vročine, motnje spanja, nihanje razpoloženja in pridobivanje teže, pa zrele ženske to obdobje pričakujejo s strahospoštovanjem. Zelišča, s katerimi boste menopavzo lažje prebrodili, so navadni plešec, rdeča detelja, plahtica, rman, rožmarin in omelo. Če ste nemirni ali imate težave s spanjem, si lahko pomagate s šentjanževko in meliso. Pri čezmernem potenju uživajte žajbljev čaj.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

Revija Bodi zdrava
Izšla je nova številka revije Bodi zdrava. Prijazno vabljeni k branju!