Valovanje in zibanje

Težave se lahko pokažejo kot slabost, bledica, hladen znoj in bruhanje

Tea Dečman
30. 6. 2024, 14.20
Deli članek:

Kljub ladijskim stabilizatorjem nekateri potniki na križarjenju občutijo blago obliko morske bolezni, zlasti ob izrazitejšem valovanju.

Profimedia
Plovba se za bolnika z morsko boleznijo lahko spremeni v resnično trpljenje.

Med pogostimi zdravstvenimi težavami, ki vas lahko doletijo na plovilu, je tako imenovana morska bolezen. Težave se pokažejo kot slabost, bledica obraza, hladen znoj in bruhanje. Plovba se za bolnika takrat spremeni v resnično trpljenje, predvsem ko je kopno daleč in ve, da bodo težave trajale še dolgo. V takih primerih si lahko pomagamo sami. Ali veste, kako zmanjšati posledice morske bolezni?

Pogosta je pri otrocih

To je bolezen, ki se razvije zaradi nasprotujočih si podatkov, ki jih čutila (oči, ravnotežni organ in druga čutila, ki zaznavajo položaj naših mišic) pošiljajo v možgane. Ker so informacije, ki jih posredujejo oči, in informacije, ki jih posreduje ravnotežni organ, različne, jih možgani ne znajo pravilno uskladiti, kar privede do slabosti. Najpogosteje se pojavlja pri otrocih. S starostjo verjetnost, da boste dobili morsko bolezen, upada. Če plujete pogosto, postanete nanjo odporni.

Na pot pripravljeni

Dreamstime
Pred vkrcanjem naredimo krajši sprehod.

Pred potovanjem je pomembno, da: smo spočiti, popijemo čim več vode ali nesladkan zeliščni čaj, zjutraj pred odhodom zaužijemo topel obrok, pred izplutjem zaužijemo samo suho hrano, pred vkrcanjem naredimo krajši sprehod.

Na sredini je manj zibanja

Med plovbo je pomembno, da: v primeru kratkih potovanj ne uživamo hrane ali pijače in se postavimo v osrednji in zunanji del plovila, kjer je manj zibanja – pri jadrnicah je to v predelu stopnic za prehod v kabino. Med plovbo gledamo naprej – najbolje je opazovati nepremično točko na morskem horizontu v smeri plovbe. Pazimo, da se čim manj premikamo in ne vdihavamo izpušnih plinov. V primeru dolgotrajne slabosti ležemo in zapremo oči, v primeru bruhanja pazimo, da ne bi dehidrirali – zato je pomembno, da izgubo tekočine nadomestimo. Če gre, se poskušamo čim aktivneje vključiti v dogajanje in preusmeriti misli na druge zadeve, ki niso povezane s plovbo.

Zdravila zoper slabost dobite brez recepta

Težave lahko preprečimo tudi z zdravili proti morski bolezni, ki pa jih je priporočljivo zaužiti že pred izpostavitvijo možnosti nastanka morske bolezni. Tablete v lekarni dobite tudi brez zdravniškega recepta in uspešno preprečujejo razvoj morske bolezni oziroma potovalne slabosti v lažjih do srednje težkih pogojih. Učinek zdravila se prične 15 do 20 minut po zaužitju tablete. Zaradi podaljšanega učinka zdravila, ki traja od 10 do 12 ur, jih je najbolje zaužiti 30 minut pred izplutjem. Poznamo še skopolaminske obliže, ki jih nalepite nad uho, vsaj šest do osem ur pred začetkom plovbe. Ob sprejemljivih neželenih stranskih učinkih delujejo približno tri dni. Priporočamo, da na začetku navtične izkušnje nabirate tako, da se na plovbo odpravljate večkrat in za krajši čas (samo za nekaj ur) ter ste v primeru nastopa morske bolezni v bližini kopnega. Tako boste postali imuni na morsko bolezen in se izognili težavam, ki bi vas sicer lahko doletele.