Posmrtni ostanki

Novi testi potrdili pristnost kosti carske družine

J.P./STA
16. 7. 2018, 17.45
Posodobljeno: 16. 7. 2018, 17.51
Deli članek:

Novi testi DNK na kosteh zadnjega ruskega carja Nikolaja II. in njegove družine, ki so jih boljševiki usmrtili pred 100 leti, so potrdili njihovo pristnost.

Wikipedia
Ruska pravoslavna cerkev je že leta 1981 celotno carsko družino razglasila za svetnike.

Testi, ki jih je naročila Cerkev, potrjujejo, da najdeni ostanki pripadajo bivšemu carju Nikolaju II., članom njegove družine in članov njihovega spremstva, je sporočil Ruski preiskovalni odbor, ruska različica ameriškega FBI. Cerkev rezultatov predhodnih testov ni priznala.

Ruska pravoslavna cerkev je že leta 1981 celotno carsko družino razglasila za svetnike. Leta 1998 so družino z izjemo carjeviča Alekseja in Marije slovesno pokopali v katedrali svetega Petra in Pavla v Sankt Peterburgu. Kost Alekseja in Marije so našli šele leta 2007 in jih nikoli niso pokopali.

Preiskovalci so za tokratne teste izkopali tudi posmrtne ostanek Nikolajevega očeta Aleksandra III. in potrdili, da gre za očeta in sina.

Pravoslavna cerkev je sporočila, da bo ugotovitve preučila, in pohvalila izvedbo preiskave.

Amaterski arheolog

Boljševiki so 17. julija 1918 usmrtili zadnjega ruskega carja Nikolaja II. in njegovo soprogo Aleksandro, carjeviča Alekseja, njune hčerke Olgo, Tatjano, Marijo in Anastazijo ter najožje spremstvo - njihovega zdravnika in štiri služabnike.

Posmrtne ostanke carja in njegove družine je leta 1979 odkril amaterski arheolog. Leta 1998 so potrdili, da gre za Nikolaja II. in člane njegove družine z izjemo carjeviča Alekseja in njegove sestre Marije. Oba so po usmrtitvi pokopali ločeno od drugih in ruski arheologi so šele leta 2007 z analizo DNK potrdili, da gre dejansko za njune posmrtne ostanke.