Predvolilna obljuba

Trump se ne zmeni za pripombe: razglasil izredno stanje, da bo dobil denar za gradnjo zidu

G.G./STA
15. 2. 2019, 17.04
Posodobljeno: 15. 2. 2019, 17.49
Deli članek:

Ena od glavnih predvolilnih obljub Donalda Trumpa je bila gradnja dodatnih kilometrov zidu na meji z Mehiko. Ker ne gre zlepa, bo do denarja prišel po težji poti.

Reuters
Trump obljublja, da bo zid velik in lep. Američane bo menda obvaroval pred nevarnimi migranti.

"Zidovi delujejo," je ob najavi razglasitve izrednih razmer dejal ameriški predsednik Donald Trump. S tem bo sam odločal o sredstvih za zid na meji z Mehiko, ki jih v proračunu zaenkrat ni. Kongres, ki je v rokah demokratov, namreč ni odobril dovolj denarja za nadaljnjo gradnjo zidu, gradnji zidu pa nasprotujejo tudi nekateri republikanci.

Najverjetneje bo Trump denar vzel vojski, saj se je pohvalil, da ji je dal doslej največ denarja v zgodovini in ga ima nekje nekaj viška. 

"Šel bom nazaj v Belo hišo in podpisal papirje. Potem nas bodo tožili. Tožili nas bodo v 9. okrožju, čeprav ne bi smeli. Dobili bomo slabo sodbo, potem bomo spet dobili slabo sodbo. Nato bomo šli na vrhovno sodišče, kjer nas bodo upam pošteno obravnavali in bomo zmagali, kot smo zmagali glede prepovedi," je posledice svoje odločitve v izjavi pred Belo hišo pojasnil Trump.

Predsednik pričakuje vlaganje tožb proti njegovi razglasitvi izrednih razmer tam, kjer so sodišča bolj liberalna, na primer v Kaliforniji, kjer bo njegova pritožba na poraz na prvi stopnji oziroma sodna blokada ukaza šla pred prizivno sodišče v San Franciscu, kjer spet pričakuje poraz. Nato Trump pričakuje zmago na vrhovnem sodišču, kamor je imenoval dva konservativna sodnika. Pričakuje podoben razplet, kot v primeru njegove prepovedi vstopa muslimanom v ZDA.

Njegovi kritiki ga medtem obtožujejo, da krši ustavo, pozivi za uvedbo postopka odstavitve oziroma impeachmenta pa se krepijo.

Profimedia
Trumpovi podporniki zahtevajo dokončanje zidu ob meji z Mehiko.

Trump je 22. decembra lani prekinil financiranje lastnih vladnih agencij, ki še nimajo potrjenega proračuna za letošnje leto, ker mu demokrati niso hoteli potrditi 5,7 milijard dolarjev za zid. Po opaznem padanju javne podpore se je Trump vdal in začasno do 15. februarja obnovil financiranje svoje vlade, vendar pod pogojem, da mu kongres do takrat potrdi denar za zid.

Kongres tega ni storil, zato je Trump zdaj razglasil izredne razmere. Ker je dosegel svoje, je napovedal podpis dogovora o proračunu,  ki odpravlja nevarnost novega zaprtja vlade do konca septembra.