Protesti proti romunski vladi

Policija izkoristila huligane in mlatila tudi protestnike in novinarje

G.G./STA
11. 8. 2018, 11.41
Posodobljeno: 11. 8. 2018, 11.50
Deli članek:

V Bukarešti in drugih romunskih mestih je zavrelo. Ljudstvo je protestiralo proti socialdemokratski vladi, ki naj ne bi resno jemala boja proti korupciji.

Reuters
Protestnika prijeti za vrat.

Protesti proti levi vladi so v petek potekali v več romunskih mestih, skupno pa se jih je udeležilo več deset tisoč ljudi, med njimi številni izseljenci. Protestirali so, ker je vlada pod vodstvom socialdemokratov po njihovem oslabila boj proti korupciji.

Najbolj množični so bili protesti v Bukarešti, kjer se je na ulicah zbralo okoli 100.000 ljudi. Nekateri protestniki so metali steklenice in tlakovce, policija pa je uporabila solzivec in vodni top. Skupina ljudi je skušala vdreti v vladno poslopje, a jih je policija zadržala.

Na posnetkih, ki so zaokrožili, je jasno vidno policijsko nasilje, ko so proti starejšim osebam uporabili solzivec ter tepli in brcali protestnike. Napadli so tudi tuje novinarje, med njimi ekipo avstrijske radiotelevizije ORF, ki je imela na sebi jasno vidne novinarske izkaznice.

Profimedia
V Bukarešti se je zbralo okoli 100.000 ljudi.

Kot izgovor za nasilje je policija izkoristila nekaj deset huliganov domnevno bukareškega nogometnega kluba Ultras, ki so se pomešali med protestnike. Policija pa jih niti ni poskusila osamiti, ampak je izkoristila njihovo agresivno obnašanje, da se lotila vseh protestnikov in jih skušala razpoditi. Po navedbah romunskih medijev je bilo ranjenih 452 ljudi, od tega 65 huje, med njimi 11 policistov. O protestih so poročali tudi iz mest Cluj-Napoca, Sibiu, Brasov in Temišvar.

Opozicija zahteva odstop notranje ministrice

Reuters
Brcniti policista. Sanje pravega huligana.

Opozicija je danes že zahtevala odstop notranje ministrice Carmen Dan in vodstva policije. Policija je po njihovih besedah "vojni stroj", ki se je lotil pretežno mirnih protestnikov, je dejal vodja liberalcev Ludovic Orban.

Organizatorji protestov so za danes že napovedali nove shode, saj se ne bodo pustili ustrahovati. "Za svobodo. Za našo državo. Proti korupciji. Ne boste nam ušli," se glasi njihov poziv.

Spreminjanje zakonov

Protivladni protesti v Romuniji trajajo že več mesecev. Protestniki vladi očitajo, da s spreminjanjem zakonodaje vse bolj slabi boj proti korupciji ter ovira delo tožilcev. V začetku julija je romunski predsednik Klaus Iohannis na zahtevo ustavnega sodišča odstavil vodjo specializiranega urada tožilstva za boj proti korupciji Lauro Codruto Kövesi, ki je pred roko pravice v zadnjih letih privedla kar nekaj pomembnih uradnikov.

K odstavitvi je pozival predvsem predsednik vladajočih socialdemokratov (PSD) Liviu Dragnea, ki zaradi pravnomočne obsodbe sam ne sme vladati, proti njemu pa trenutno potekata še dve sojenji zaradi korupcije. Socialdemokrati si zato prizadevajo tudi za odpravo zakona, ki pravnomočno obsojenim prepoveduje vladanje.

Profimedia
So bili policisti preveč nasilni?