Hudi očitki

V zameno za zdravila Zdravnikom brez meja nudile spolne usluge

G.G./STA
21. 6. 2018, 16.09
Posodobljeno: 21. 6. 2018, 16.11
Deli članek:

Človekoljubni delavci Zdravnikov brez meja so v Keniji, Liberiji in srednji Afriki najemali lokalne prostitutke in nekatere celo "plačevali" z zdravili.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Mednarodna nevladna humanitarna organizacija zdravnikov, ki nudi nujno medicinsko pomoč ogroženim ljudem po celem svetu, je sporočila, da obtožbe anonimnih žvižgačk jemljejo zelo resno, da pa jih ne morejo potrditi. Vse, ki bi imeli kakršnekoli informacije, so pozvali, naj jim jih sporočijo preko njihovih zaupnih mehanizmov za žvižgače, tako da bodo lahko ukrepali.

Bivša zaposlena v londonskem uradu organizacije je za BBC povedala, da je videla visokega člana osebja, ko si je v Keniji pripeljal dekleta. "Dekleta so bila zelo mlada in govorilo se je, da so prostitutke," je povedala in dodala, da je bilo razumljeno, da so tam zaradi seksa.

Po njenih besedah so nekateri starejši dolgoletni sodelavci izkoriščali svoj položaj in oblast. "Tam so bili že dolgo in so izkoriščali svoj povzdignjen položaj zahodnega človekoljubnega delavca," je dejala. Na vprašanje, ali je organizacije vedela za te zlorabe, pa je dejala, da je bilo čutiti, da so bili nekateri "preveč pomembni, da bi lahko padli".

Druga sodelavka, ki je delala s pacienti, okuženimi z virusom hiv, v srednji Afriki, pa je dejala, da je bila uporaba spolnih uslug lokalnih prostitutk razširjen pojav. Tako so jih nekateri starejši delavci preselili k sebi in trdili, da gre za njihova dekleta, čeprav je bilo očitno, da to niso bile.

Še en žvižgač pa je povedal, da je videl starejšega kolega, ko je v času epidemije z ebolo v Liberiji spolne usluge dobil v zameno za zdravila. Pri tem je trdil, da so mnoga mlada dekleta, ki so med epidemijo izgubila starše, pripravljena narediti karkoli v zameno za zdravila.

V strogem kodeksu organizacije najemanje prostitutk prepovedano 

Zdravniki brez meja so v odzivu sporočili, da "ne tolerirajo zlorab, nadlegovanja ali izkoriščanja" in da jim je žal, če je do česa podobnega prihajalo in/ali če so ljudje menili, da z njimi niso ustrezno ravnali. "Zavedamo se, da nismo imuni glede teh vprašanj in vsa poročila jemljemo resno," so poudarili.

Dodali so, da imajo vzpostavljen postopek za pritožbe, da pa se zavedajo, da morajo narediti več, da bo bolj znan, da mu bodo zaupali in da ga bodo v primeru potrebe tudi uporabili. Najemanje prostitutk je sicer v strogem kodeksu obnašanja organizacije prepovedano.

Do obtožb prihaja, potem ko je bila britanska dobrodelna organizacija Oxfam pred časom deležna obtožb, da je nekaj njenih sodelavcev najemalo lokalne prostitutke na Haitiju po katastrofalnem potresu leta 2010.