Svet

Erjavec odgovarjal, Hrvaška se obravnave ni udeležila

J.P./STA
17. 3. 2016, 14.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Zaradi "nepopravljive kompromitiranosti in skorumpiranosti" arbitražnega postopka hrvaško zunanje ministrstvo pričakuje, da bo arbitražno sodišče, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško, sklenilo svoje delo. S tem stališčem je Zagreb v sredo seznanil tudi države članice ZN.

STA
Hrvaška pričakuje, da bo arbitražno sodišče sklenilo svoje delo brez odlašanja.

Hrvaška se ni udeležila današnje ustne obravnave, ki jo je sklicalo sodišče. V Haagu so namreč želeli slišati tudi pojasnila Zagreba, zakaj naj bi prekinili arbitražni postopek.

Slovenija se je zaslišanja udeležila in zunanji minister Karl Erjavec je v Haagu danes utemeljeval stališče Ljubljane, da se mora proces nadaljevati.

Hrvaško zunanje ministrstvo je medtem danes sporočilo, da so preko svoje stalne misije pri ZN v New Yorku hrvaška stališča predstavili članicam ZN.

"Hrvaška je znova opozorila, da je lani sprožila postopke za prekinitev sporazuma o arbitraži ter da je v skladu z mednarodnim pravom ustavila njegovo izvajanje," so sporočili s sedeža hrvaške diplomacije.

Ponovili so trditve, da je Slovenija s svojimi postopki povzročila nepopravljivo škodo arbitražnemu postopku ter verodostojnosti in neodvisnosti sodišča. Na ta način je kršila tudi sporazum o arbitraži, tako da sta neuresničljiva njegova predmet in namen.

Hrvaška zato pričakuje, da bo arbitražno sodišče sklenilo svoje delo brez odlašanja. "Za takšno odločitev ima arbitražno sodišče dovolj informacij, ki jih je Hrvaška posredovala, takoj ko je bilo razkrito protipravno in neetično delovanje Slovenije," so še zapisali.

Kot so dodali, je Hrvaška jasno sporočila, da je pripravljena v duhu dobrososedskih odnosov in v skladu z mednarodnim pravom reševati spor o meji s Slovenijo z dvostranskimi pogajanji.

Kot je bilo ob sredinem obisku predsednika DZ Milana Brgleza v Zagrebu neuradno slišati v diplomatskih krogih, Zagreb predlaga, da bi Slovenija in Hrvaška poskusili priti do dogovora o režimu v obmejnem območju na morju, ki ne bo obremenjeval odnosov med državama niti življenja ljudi.

V Zagrebu naj bi tudi predlagali ustanovitev nove meddržavne strokovne komisije, ki bi pripravila načrte za dogovor o meji na morju.

Hrvaški zunanji minister Miro Kovač, ki se bo prihodnji torek mudil na uradnem obisku v Ljubljani, je večkrat izpostavil primer več desetletij trajajočega spora Nemčije in Nizozemske, ki nimata urejenega vprašanja meje v zalivu Dollart oziroma Dollard v Severnem morju, a imata dogovorjeno črto na morju, ki ne predstavlja meje, a omogoča državama, da nadzirata morje vsaka s svoje strani črte. Hrvaška stran ne izključuje niti odpiranja spora na katerem od pristojnih mednarodnih sodiščih.

Ljubljana pa vztraja pri arbitražnem sporazumu, potem ko dvostranski pogovori z Zagrebom niso prinesli dogovora o meji. Slovenski strateški cilj je sicer teritorialni izhod na odprto morje.

STA
Erjavec je previdno optimističen, "da gredo zadeve v pravo smer".

Minister po zaslišanju zadovoljen

"Sem zadovoljen, da smo danes imeli obravnavo in da smo lahko odgovarjali na vsa vprašanja, ki jih je postavilo arbitražno sodišče. Šlo pa je predvsem za pravna vprašanja," je povedal minister Erjavec novinarjem po koncu obravnave.

Izrazil je obžalovanje, da se hrvaška stran obravnave ni udeležila. "Mi smo pa odgovorili na vsa vprašanja in tudi dali vso potrebno argumentacijo, zakaj menimo, da postopek ni bil poškodovan in se lahko nadaljuje," je še povedal minister.

Več o vsebini teh odgovorov zaradi zaupnosti postopka Erjavec ni razkril, je pa spomnil na napoved sodišča, da bo samo objavilo povzetek današnje obravnave, predvidoma v prihodnjih dneh.

Erjavec je tudi previdno optimističen, "da gredo zadeve v pravo smer", na kar kaže tudi dejstvo, da je bila obravnava danes opravljena. Na vprašanje, ali je že mogoče predvidevati, da se bo arbitraža zagotovo nadaljevala, je Erjavec predlagal, da se počaka na odločitev sodišča. "Vsekakor pa je to želja Slovenije," je dejal.

Optimizem je slovenskim novinarjem v Haagu izrazil tudi vodja odvetniške ekipe Slovenije Alain Pellet. "Sem zmerno optimističen," je povedal in današnjo obravnavo opisal kot profesionalno in zelo nevtralno. "Jasno so si prizadevali dobiti pojasnila obeh strani," je pojasnil. "Upam, da bomo kar se da hitro dobili dobro razsodbo," je dodal Pellet.