Svet

Znova kot po letu 1945?

žk
17. 12. 2015, 17.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Naši sosedi so sprejeli ukrepe, ki prepovedujejo gibanje v mejnem območju, uvedli so tudi visoke kazni, ki lahko doletijo tako prebivalce obmejnega območja kot turiste.

STA
V prvi vrsti bodo stali policisti, za njimi pa bodo vojaki s polno opremo, tudi orožjem.

Avstrija počasi, a vztrajno gradi 40-kilometrsko ograjo, ki bo preprečevala nelegalne prehode mejne črte med Slovenijo in Avstrijo. Poleg tega so avstrijske oblasti na treh mejnih prehodih med državama, Šentilj, Gornja Radgona in Holmec, znova uvedle kontrolo dokumentov. A v torek je Radio Slovenija poročal o tem, da so naši severni sosedi prepovedali vsakršno gibanje na mejni črti, razen na uradnih mejnih prehodih.

Visoke kazni

Če torej policijska kontrola na poti med štajerskimi griči prestreže skupino pohodnikov, ki so se iz slovenske vinske kleti odpravili pokusit še avstrijsko žlahtno kapljico, ima vsa pravna pooblastila, da jih kaznuje z globo do 1500 evrov. Če veseljaki pri sebi ne bi imeli ustreznih dokumentov za prestop meje, torej osebne izkaznice, pa jih lahko doleti dodatna globa v višini 2180 evrov.

Razočarani prebivalci

S tako ureditvijo se poraja veliko vprašanj o tem, kako se bo spremenilo življenje ljudi, ki so v zadnjih letih dejansko izbrisali mejo. V znanem vinogradniškem kraju Svečina tako vsak mesec izvedejo izredno popularno nordijsko hojo Vinotour, ki je sestavljena iz poti, ki vodijo prek dvorišč slovenskih in avstrijskih vinogradniških kmetij, ter se je udeleži tudi po 300–400 ljudi. »Če bodo Avstrijci dejansko začeli izvajati ta režim, lahko vse skupaj kar zapremo,« je ogorčen Boris Kevc, predsednik Turističnega društva Svečina. »Mi imamo tukaj avstrijski vrtec, Avstrijci imajo slovenskega in otroci in družine zato večkrat dnevno prehajajo mejo na različnih koncih,« zaskrbljeno nadaljuje in se sprašuje: »In kaj bomo storili z razpisi? Mi se skupaj z avstrijskimi partnerji pripravljamo na več čezmejnih razpisov. Če bo meja zaprta, lahko na vse skupaj kar pozabimo.«

Avstrijci kazni za zdaj niso pisali, so pa izrekli več opominov.

Poostren nadzor

Res je, da avstrijski organi nadzora, čeprav taka ureditev velja že nekaj časa, kazni še niso napisali, so pa izdali več opozoril. A kot so napovedali, bodo kontrolo na meji poostrili, Slovence in vse preostale, ki se čez mejo podajajo kot kolesarji, pohodniki ali turisti, željni dobre kapljice, pa opozarjajo, naj imajo pri sebi vedno veljaven dokument, s katerim se bodo po vsej verjetnosti lahko izognili morebitni kazni.

Neprijetni spomini

Direktorica TIC Gornja Radgona Norma Vale nam je povedala, da sicer čuti, da se Avstrijci trudijo razbiti strah pred begunci, a da podjetja in trg delujejo po svojih zakonitostih, zato se pri njih že poznajo prve odpovedi organiziranih turističnih skupin. »Mi smo obmejno mesto, ki še ni pozabilo časov, ko je tu bivala armada. Potem ko smo meje že skoraj zabrisali, se s sedanjim dogajanjem vračajo neprijetni spomini.«

Ker sprejeti ukrepi predvidevajo strožji nadzor celotne meje med Slovenijo in Avstrijo, se tako lahko primeri, da policisti oglobijo tudi ljubitelje planin na bolj zahodnem mejnem predelu. Novost ni ostala skrita nekaterim planincem, ki so se odzvali s komentarji na socialnem omrežju Facebook. Eden izmed njih žalostno ugotavlja: »Na, smo pa tam, kjer so bili naši dedi po 1945.«