Svet

Ameriški vojaški vrh obžaluje bombardiranje bolnišnice v Afganistanu

STA
7. 10. 2015, 08.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Ameriški obrambni minister Ash Carter je v torek priznal, da je ameriška vojska bombardirala bolnišnico v afganistanskem Kunduzu in izrazil globoko obžalovanje zaradi mrtvih civilistov. Obljubil je temeljito preiskavo, podobno pa je na senatnem zaslišanju povedal tudi poveljnik ameriških enot v Afganistanu general John Campbell.

Wikipedia

Carter je poudaril, da ameriška vojska skrbno pazi, da ne pride do izgube življenj nedolžnih civilistov, da pa ko naredi napako, to tudi prizna. "Priznavamo napako in bomo naredili vse, kar moremo, za razumevanje tega tragičnega dogodka in če bo potrebno tudi kaznovali odgovorne," je sporočil Carter.

Bolnišnico v Kunduzu, ki so jo vodili Zdravniki brez meja, je v soboto obstreljevalo ameriško vojaško letalo in ubilo 22 ljudi. Campbell je v senatu dejal, da so jih za zračno podporo med bojem s talibani zaprosile afganistanske vladne sile, ki so bile v stiku s posebnimi enotami ameriške vojske na terenu, te pa z letalom.

Dogodek preiskuje tudi pravosodno ministrstvo ZDA. 

Campbell je prevzel odgovornost in dejal, da je bila odločitev za zračni napad povsem ameriška, vendar pa zatrdil, da je bilo bombardiranje bolnišnice napaka, saj tega namerno ne bi nikoli storili. Več podrobnosti ni razkril, senatorjem pa je priporočil, naj počakajo na konec številnih preiskav.

Dogodek preiskuje tudi pravosodno ministrstvo ZDA. Med Campbellovim zaslišanjem v senatnem odboru za oborožene sile so bili prisotni protestniki z obrazi, pobarvanimi v rdeče, ena od protestnic pa je kričala, da je bilo bombardiranje bolnišnice vojni zločin.

Predsednik odbora John McCain jo je ukazal odstraniti iz dvorane, preostalim pa zagrozil, da jih bo dal aretirati, če bo kdo skušal motiti zaslišanje.

Campbell je na njem med drugim priznal, da bi moral predsednik ZDA Barack Obama spremeniti svoj načrt umika ameriške vojske iz Afganistana. Tam je sedaj 9800 ameriških vojakov, do konca leta 2016 pa naj bi jih ostalo le še 1000. Campbell je menil, da se je položaj na terenu bistveno spremenil od leta 2014, ko je Obama potrdil načrt umika.