Svet

Moralesu se je uspelo vrniti v domovino

STA/M.J.
4. 7. 2013, 08.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Bolivijski predsednik Evo Morales je po zapletih v Evropi pozno sinoči po lokalnem času končno pripel v domovino. V kratki izjavi na letališču pri La Pazu je dejal, da bi se nekatere evropske države morale osvoboditi severnoameriškega imperija.

Reuters

Moralesova pot iz Moskve v La Paz se je namreč občutno podaljšala, potem ko so njegovemu letalu Španija, Italija, Francija in Portugalska zaprle zračni prostor zaradi suma, da je na krovu nekdanji analitik ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden, ki ga ZDA iščejo zaradi objave zaupnih podatkov.

Zato je bilo Moralesovo letalo v torek zvečer prisiljeno pristati na dunajskem letališču, kjer je bilo kar 13 ur. Na letalu Snowdna, ki je že nekaj časa ujet na moskovskem letališču, ker nima dokumentov in ker mu nobena država še ni odobrila političnega azila, ni bilo, tako kot je ves čas trdil La Paz.

Bolivijsko zunanje ministrstvo je v sredo sporočilo, da so od ZDA prejeli zahtevo za izročitev Snowdna, če bi se nahajal na njihovem ozemlju. Dodalo je, da gre za nezakonito in neutemeljeno zahtevo, ki jo bodo takoj in odločno zavrnili.

Francija se je za zaprtje zračnega prostora in zato povzročene zamude Moralesu opravičila in izrazila obžalovanje. Francoski zunanji minister Laurent Fabius je v telefonskem pogovoru bolivijskemu kolegu Davidu Choquehuancaju zagotovil, da Pariz ni nameraval zavrniti preleta letala bolivijskega predsednika nad Francijo.

Poudaril je, da je bil prelet avtoriziran takoj, ko je bilo potrjeno, da je na letalu Morales. To je pred tem zatrdil tudi francoski predsednik Francois Hollande, ki je pojasnil, da je "prihajalo do protislovnih informacij" o tem, kdo je na letalu.

Bolivija je zaradi incidenta pri ZN že vložila pritožbo, kmalu naj bi sledila še pritožba pri visokem komisarju ZN za človekove pravice. Po mnenju bolivijske vlade je šlo za kršenje mednarodnih pravic, ki je ogrozilo življenje predsednika.

Dogodek je naletel tudi na oster odziv v Boliviji. Po besedah nekega poslanca naj bi parlament zahteval izgon veleposlanikov držav, ki so zaprle zračni prostor. Do incidentov je prišlo tudi pred francoskim veleposlaništvom v Boliviji, kjer so protestniki metali kamenje in sežigali francoske zastave.

Pojasnila francoskih oblasti sicer niso zadovoljila niti dobrega dela politike v Franciji, kjer jo je tako levica kot desnica obtožila hlapčevstva ameriškim interesom.

Evropska komisija je v sredo zaprtje zračnega prostora označila za nacionalno zadevo posameznih držav EU. Kot so sporočili, EU pri tovrstnih zadevah nima pristojnosti in zato ne bo nadaljnjih odzivov EU v zvezi z zaprtjem zračnega prostora Moralesu.