Slovenija

Izbrisani zavračajo predlog odškodninske sheme

STA/M.J.
4. 7. 2013, 07.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V Civilni iniciativi izbrisanih prebivalcev so pred petkovim sestankom z ministrom Gregorjem Virantom poudarili, da zavračajo predlog zakona o odškodninski shemi za izbrisane, saj da ta ne rešuje ničesar.

Reuters

Napovedujejo tudi, da problema odškodnin ne bodo več reševali s slovenskimi oblastmi, ampak pred evropskim sodiščem preko odvetnikov iz Rima.      V omenjeni iniciativi, ki se ji po besedah Antona Debevca pridružujejo tudi druge iniciative izbrisanih, v domači pravni red in domačo politiko namreč ne verjamejo več, zato se nameravajo pri reševanju problema izbrisanih v prihodnje držati odločitve Evropskega sodišča za človekove pravice in pred njim tudi voditi nadalje postopke.

Predlog zakona o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva in ga je pripravilo ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo, zavračajo, saj po njihovem mnenju "ne rešuje ničesar, niti ne ureja statusov".

Zato v iniciativi napovedujejo, da se bodo z ministrom Virantom v petek sestali le toliko, da se z njim rokujejo "in mu jasno in odločno" povedo, da se nimajo kaj pogovarjati.

V iniciativi obžalujejo, da morajo svojo pravico iskati v tujini, "a to je dejansko posledica enotne politike večine proti manjšini". Zavračajo tudi izjave nekaterih politikov, da so imeli vsi izbrisani možnost pridobiti državljanstvo: "To ne drži - izbris je vsebina, ki z dodelitvijo državljanstva nima prav nobene povezave, saj smo bili izbrisani tisti, ki smo v tej državi imeli stalno prebivališče".

Ograjujejo se tudi od Matevža Krivica. "Matevž Krivic nikakor ne predstavlja izbrisanih in ni in ne more biti naš zastopnik. Civilna iniciativa izbrisanih prebivalcev se odločno ograjuje od njegovih izjav in dejanj," so zapisali in dodali, da lahko Krivic govori samo v imenu tistih, ki jih neposredno zastopa.

Ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo je namreč za petek sklicalo nov sestanek z izbrisanimi, da jim predstavi nekoliko spremenjen osnutek zakona o odškodninski shemi za izbrisane. Omenjena shema, ki jo je zahtevalo Evropsko sodišče za človekove pravice, bi sicer morala biti pripravljena do 26. junija, a je trenutno še v usklajevanju.