Svet

EU zahteva pojasnila

STA / A.M.
1. 7. 2013, 07.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Evropska unija je od Washingtona zahtevala pojasnila v zvezi z ameriškim programom nadzora komunikacij, katerega tarča naj bi bile po poročanju nemškega časnika Der Spiegel tudi institucije EU.

Thinkstock
"Nemudoma smo kontaktirali ameriške oblasti v Washingtonu in Bruslju ter jih soočili z medijskimi poročili," piše v današnji izjavi Evropske komisije, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP. Ameriške oblasti so zagotovile, da preverjajo točnost informacij, ki jih je v soboto objavil nemški Spiegel, in bodo komisijo seznanile z ugotovitvami, so še zapisali.

Informacije o domnevnem vohunjenju, ki naj bi jih izvedla ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) v nekaterih institucijah EU, so povzročile šok in izzvale jezo v Evropi, to pa bi lahko imelo tudi "resne posledice" za transatlantske odnose, še ugotavlja AFP.

"Globoko sem zaskrbljen in šokiran nad domnevami o vohunjenju ameriških oblasti v uradih EU," je dejal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki je obenem od ameriških oblasti zahteval celovito in hitro razjasnitev dogajanja. "Če se bodo domneve izkazale za resnične, bo to izredno resna zadeva, ki bi lahko imela resne posledice za odnose med EU in ZDA," je še dejal Schulz.

Pojasnila zahteva tudi Francija. "Francija je danes od ameriških oblasti zahtevala pojasnila glede informacij, objavljenih v nemškem tedniku Spiegel, da je Agencija za nacionalno varnost vohunila za institucijami EU," je v sporočilu za javnost zapisal zunanji minister Laurent Fabius. "Ta dejanja, če bodo potrjena, bi bila povsem nesprejemljiva," je dodal.

Tednik Spiegel je v soboto na svoji spletni strani objavil, da je NSA že pred leti začela prisluškovati tudi institucijam EU. Časnik se pri tem sklicuje na tajne dokumente, ki jih je pridobil nekdanji pogodbeni analitik NSA Edward Snowden. Ta se na begu pred ameriškimi oblastmi trenutno zadržuje na moskovskem letališču Šeremetjevo, kjer čaka na rešitev prošnje za politični azil v Ekvadorju.

Strogo zaupen dokument NSA iz septembra 2010 priča o tem, da je agencija v prostorih predstavništva EU v Washingtonu namestila prisluškovalne naprave ter se infiltrirala v računalniško omrežje. Enako naj bi storili tudi v predstavništvu EU pri ZN v New Yorku. Podoben "napad" naj bi NSA pred več kot petimi leti izvedla tudi na palačo Justus Lipsius v Bruslju, v kateri se sestajajo voditelji EU.

Nemški mediji pa so danes, sklicujoč se na poročanje Spiegla, poročali, da naj bi bil nadzor, ki ga je NSA izvajala v Nemčiji, precej obsežnejši, kot so doslej domnevali, ameriška agencija pa naj bi bila v tej državi aktivnejša kot v drugih članicah EU.

Kot je razvidno iz internih statističnih podatkov NSA, naj bi v Nemčiji mesečno nadzirali okoli pol milijarde komunikacij. Mednje med drugim sodijo telefonski pogovori, elektronska pošta in sporočila SMS. Dokumenti, s katerimi razpolaga Spiegel, pričajo o tem, da "ameriške tajne službe z dovoljenjem Bele hiše načrtno vohunijo tudi za nemško vlado, vse tja do kanclerke".