Svet

Snowden žuga britanski obveščevalni službi

STA / J.P.
22. 6. 2013, 11.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Britanska obveščevalna služba (GCHQ) zbira in hrani velike količine elektronskih sporočil, izjav na Facebooku, spletne zgodovine in pogovorov.

Reuters
Edward Snowden

Te naj bi delila z ameriško agencijo za nacionalno varnost(NSA), je v pogovoru za britanski Guardian dejal Edward Snowden.

"To ni le ameriška težava. Globoko vpletena je tudi Velika Britanija," je dejal Snowden in poudaril, da so Britanci pri zbiranju in nadziranju podatkov "še hujši" kot Američani.

Britanska obveščevalna služba je tajno pridobila dostop do omrežja, prek katerega potekajo telefonski pogovori in spletni promet po vsem svetu. Obveščevalna služba je začela tudi z obsežnim procesom spremljanja občutljivih osebnih informacij, ki jih deli z NSA, je razkril Snowden.

Britanska obveščevalna služba prek optičnih kablov zbira in hrani podatke za mesec dni nazaj, ki jih potem lahko analizira s pomočjo programa, poimenovanega Tempora. "To ni le ameriška težava. Globoko vpletena je tudi Velika Britanija," je dejal Snowden in poudaril, da so Britanci pri zbiranju in nadziranju podatkov "še hujši" kot Američani.

Obveščevalna služba je začela tudi z obsežnim procesom spremljanja občutljivih osebnih informacij, ki jih deli z NSA, je razkril Snowden.

Program Tempora naj bi izvajali 18 mesecev. Dve ključni veji programa britanske agencije se ukvarjata z nadzorom spleta in globalnih telekomunikacijskih sistemov. Britanska obveščevalna služba naj bi tako samo lani vsak dan obravnavala 600 milijonov telefonskih "dogodkov".

Po Snowdenovih besedah naj bi maja lani podatke nadziralo okoli 300 analitikov v britanski obveščevalni službi in 250 analitikov NSA.

S pomočjo tovrstnega nadzora naj bi britanske oblasti lani aretirale britansko teroristično celico, prijele pa naj bi tudi več oseb, ki so načrtovale teroristična dejanja, in tri osebe, ki so nameravale izvesti napade v Londonu pred poletnimi olimpijskimi igrami leta 2012.

V britanski obveščevalni službi so na očitke Snowdna odgovorili le, da zadev ne komentirajo.

Ameriški zvezni tožilci so sicer v petek na zveznem sodišču v Virginiji vložili obtožnico proti 29-letnemu nekdanjemu pogodbenemu analitiki zaradi kraje vladne lastnine, nepooblaščene objave informacij o nacionalni obrambi in namerne objave zaupnih obveščevalnih informacij.

Ameriške oblasti so tudi pozvale Hong Kong, kamor se je Snowden zatekel po izbruhu afere, k njegovi izročitvi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.