Svet

V Srbiji, Črni Gori in Nemčiji umirajo zaradi vročine

STA/M.J.
19. 6. 2013, 17.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V Srbiji, Črni Gori in Nemčiji se prebivalci borijo z zelo visokimi temperaturami.

Reuters (simbolna fotografija)

V Črni gori so za danes napovedovali do 38 stopinj Celzija, medtem ko so v nekaterih nemških mestih občuteno temperaturo ocenili na 40 stopinj, poročajo tuje tiskovne agencije. V Srbiji se je živo srebro v večini predelov države povzpelo nad 30 stopinj Celzija, največ so izmerili 34 stopinj. Oblasti prebivalcem svetujejo, da se v urah največje pripeke izogibajo soncu, da se primerno oblečejo, v telo vnesejo dovolj tekočine in uživajo lahko hrano. Še posebej kronični bolniki in starejše osebe naj se zunaj doma gibljejo zjutraj in zvečer.

Vročina pa še ne bo popustila. Vremenoslovci za četrtek napovedujejo do 38 stopinj Celzija, v Beogradu naj bi temperature dosegle do 37 stopinj. Nekoliko ohladitve si lahko Srbija obeta v nedeljo, občutneje pa naj bi temperature padle prihodnji teden, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Tudi v Črni gori meteorologi svarijo pred toplotnim valom, ki prihaja iz severozahodne Afrike in bo v državi vladal vse do nedelje. Tudi tam pričakujejo do 38 stopinj Celzija, kar so za ta letni čas neobičajno visoke temperature.

Najtoplejši dan v Črni Gori je bil sicer 24. avgust 2007, ko so v Podgorici izmerili 44,2 stopinje.

Odpiranje oken pa v teh dneh ne pomaga niti Nemcem. V mestu Hessen se temperatura ponoči ni spustila pod 26 stopinj Celzija, danes pa je občutena temperatura v Karlsruheju dosegla 40 stopinj. Občutena temperatura, ki dejansko izmerjeno običajno presega za kakih deset stopinj, med drugim upošteva tudi moč sonca, vlažnost zraka in veter.

Nemci pa lahko ohladitve pričakujejo prej kot Balkan. Na vzhodu države lahko že od četrtka pričakujejo neurja s strelami in grmenjem, grozijo tudi padavine in toča. V noči na petek se bodo padavine selile proti vzhodu, v soboto pa bodo nevihte zajele vso državo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.