Prevalenčna študija

V krvi trinajstih otrok iz Mežiške doline našli povišane vrednosti svinca

D.K.
10. 10. 2023, 09.27
Posodobljeno: 10. 10. 2023, 10.01
Deli članek:

V letu 2023 so pri NIJZ znova izvedli prevalenčno študijo ugotavljanja vrednosti svinca v krvi otrok Mežiške doline. Na raziskavo se je odzvalo 52,8% vabljenih iz Zgornje Mežiške doline in 30,3% iz Spodnje Mežiške doline, kar je najslabši odziv do sedaj.

Profimedia
Fotografija je simbolična

Na območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Ravne na Koroškem že od leta 2007 izvajajo Program ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja v Zgornji Mežiški dolini. Tako so v letu 2023 izvedli že četrto (po letih 2008, 2013 in 2018) prevalenčno študijo obremenjenosti otrok Mežiške doline s svincem.  

Tokratna študija je vključevala otroke od 1 do 6 let starosti (12 do 72 mesecev) in 9 let stare otroke iz Zgornje Mežiške doline (ZMD), kot primerjalna skupina so bili vključeni še triletniki iz Spodnje Mežiške doline (SMD – Občini Prevalje in Ravne na Koroškem). Namen študije je bil oceniti obremenjenost otrok iz ZMD s svincem ter izvesti primerjavo stanja med leti 2008, 2013 in 2018. 

Podatke so pridobili s kapilarnim odvzemom krvi v laboratorijih ZD Ravne na Koroškem (med 23. majem in 15. junijem), analize na vrednost svinca so bile izvedene na Kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Uporabljena je bila metoda za določanje svinca v polni krvi. Svinec v polni krvi materialu je bil določen z metodo masne spektrometrije z induktivno sklopljeno plazmo (ICP-MS).  

Rezultati preskusov vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline

V analize so zajeli 278 rezultatov vzorcev, ki so ustrezali kriterijem (starost, kraj bivanja) za vključitev. Izmerjene vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline v letu 2023 so bile od 7 do 1314 (211) µg/l. Ob izredni izmerjeni vrednosti so vzorec takoj ponovili in ugotovili, da je očitno prišlo do izredne kontaminacije prvega vzorca in rezultat sam nima druge povedne vrednosti. Povprečna koncentracija svinca v krvi je bila 40,19 µg/l, geometrična srednja vrednost 28,29 µg/l in mediana 27,5 µg/l. Slednji sta za prikaz bistveno bolj primerni, ker izmerjena ekstremno visoka vrednost v precejšni meri dvigne povprečje. Rezultati so pokazali povišane vrednosti svinca v krvi (100 µg/l) pri 13 otrocih (4,7 % kandidatov). 12 jih je bilo iz ZMD (6,7%), 1 pa iz SMD (1%).             

NIJZ
Rezultati preskusov vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline

Povprečne vrednosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline najnižje do sedaj

Primerjava z rezultati študij v letih 2008, 2013 in 2018 pokaže, da je letos mediana najnižja do sedaj. Pri starostnih skupinah pa so višje vrednosti tudi v skupini najmlajših otrok v starosti do 24 mesecev, kar nekoliko preseneča. Vrednosti so pri starejših otrocih (nad 60 mesecev starosti) precej nižje, so ob rezultatih zapisali pri NIJZ.    

NIJZ
Rezultati preskusov vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline

Triletniki (24 do 48 mesecev stari otroci) 

Večletna primerjava vrednosti svinca v krvi triletnikov (24 do 48 mesecev starih otrok), torej skupino otrok, pri kateri spremljajo vrednosti svinca v krvi vsako leto, kaže ponovno nekoliko višjo vrednost mediane v primerjavi z vrednostjo leto poprej, podobno je višji delež triletnih otrok z visokimi vrednostmi svinca v krvi (≥ 100 µg/l), ki znaša v Zgornji Mežiški dolini 8%. Za to starostno skupini so naredili primerjavo rezultatov za ZMD in SMD, ki kaže precej višje vrednosti za otroke iz ZMD. 

NIJZ
Rezultati preskusov vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline

Odziv je bil zelo slab

"Vsako leto spremljamo vrednosti pri triletnih otrocih, v tej skupini letos v primerjavi z lanskim letom opažamo nekoliko višje povprečne vrednosti, višji je tudi delež triletnih otrok z visokimi vrednostmi svinca," so sporočili iz NIJZ in dodali: "Posebno zaskrbljujoč je tudi manjši interes občanov za udeležbo v raziskavi. Odziv staršev je bil slabši, kot ob predhodnih raziskavah, saj skupni odziv ni bil niti polovičen, v spodnjem delu doline pa se je odzval zgolj vsak tretji vabljeni." 

NIJZ
Rezultati preskusov vsebnosti svinca v krvi otrok iz Mežiške doline