Od pokojnin do minimalne plače

Novosti v letošnjem letu na področju dela, pokojnin in sociale

J.K.
4. 1. 2023, 16.11
Deli članek:

Minimalna plača se bo januarja povišala za okoli sto evrov, kar je največji skok v zadnjem desetletju.

Profimedia
Dvigu minimalne plače bo sledilo tudi povišanje minimalnih urnih postavk za delo študentov in upokojencev.

Na področju dela, pokojnin in sociale bo leto 2023 prineslo kar nekaj novosti. Znaten dvig minimalne plače – približno za sto evrov neto mesečno – je nedavno napovedal minister za delo Luka Mesec. »Gre za najvišji skok minimalne plače v zadnjem desetletju,« je pojasnil.

Trenutno je minimalna plača določena pri nekaj več kot 778 evrih neto, po novem bo okoli 878 evrov. Dvigu minimalne plače bo sledilo tudi povišanje minimalnih urnih postavk za delo študentov in upokojencev. Pomembna novost za moške, ki se bodo upokojili po 1. januarju, pa je, da bodo imeli višjo pokojnino zaradi višjega odmernega odstotka.

Pri pokojninah enako za moške in ženske

Če bo obveljala davčna reforma, kot si jo je zamislila ta vlada (Golobova davčna reforma splošno dohodninsko olajšavo povišuje na 5000 evrov na leto, medtem ko bi reforma Janševe vlade olajšavo v letu 2023 zvišala na 5500 evrov), bo država prispevala 40 evrov tega neto dviga, 60 evrov pa bodo prispevala podjetja oziroma gospodarstvo, je pojasnil Mesec.

Pri pokojninah se največja sprememba v letu 2023 nanaša na moške, ki se bodo upokojili po 1. januarju. Odstotek za odmero pokojnine pri tistih, ki so delali 40 let, se bo dvignil s sedanjih 61,5 na 63,5 in s tem izenačil z odmernim odstotkom za ženske.

Med spremembami je tudi ta, da se bo zaradi skrbi za otroke oziroma obveznega služenja vojaškega roka mogoče starostno upokojiti tudi ob dopolnjenih 38 letih pokojninske dobe, brez dokupa. Zaradi otrok bo znižanje mogoče največ do starosti 61 let, zaradi služenja vojaškega roka pa največ do starosti 63 let.

Možna bo tudi predčasna upokojitev pri dopolnjeni starosti 60 let in s 40 leti pokojninske dobe. Za razliko od pogoja za starostno upokojitev, kjer je zahtevanih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, gre v primeru predčasne pokojnine za 40 let pokojninske dobe, ki lahko denimo zajema tudi leta, ki so jih zavarovanci dokupili.

Več starševskega dopusta za očete

Sicer pa je pričakovati, da bo leto 2023 na pokojninskem področju pestro. V okviru načrta za okrevanje in odpornost za prihodnje leto je namreč predvidena priprava predloga pokojninske reforme, ki naj bi ga socialni partnerji prejeli do sredine leta. Reformo naj bi postopno uveljavljali od leta 2024.

Tudi pri družinski politiki bodo letos večje spremembe deležni moški. Z novelo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih bodo očetje otrok, rojenih od 1. aprila dalje, pridobili 60 dni neprenosljivega plačanega starševskega dopusta, za matere pa ostaja vse enako. Po novem bo možnost koriščenja starševskega dopusta in dela s krajšim delovnim časom zaradi nege in varstva otroka veljala do osmega leta otrokove starosti (in ne le do konca prvega razreda osnovne šole), lahko jo bosta izkoristila oba starša hkrati.