Naftni bombonček

Janša naznanil regulacijo, znane nove cene goriv

R.T.
14. 3. 2022, 13.21
Posodobljeno: 14. 3. 2022, 18.01
Deli članek:

Jutri bi se cene pogonskih goriv zvišale, a je vmes posegla vlada. Zdaj so že znane nove cene, ki bodo veljale od jutri.

STA
Danes ne bo takšnih vrst na bencinskih servisih.

Ob enakih trošarinah bi cene pogonskih goriv jutri dosegle rekordne vrednosti. Toda premier Janez Janša je sporočil, da bo vlada s torkom ponovno uvedla regulacijo maloprodajne cene naftnih derivatov. "Trošarine smo postavili na najnižjo možno stopnjo. Za kurilno olje smo zamrznili maržo. Iz blagovnih rezerv bomo intervenirali, ko bo derivatov primanjkovalo. Maloprodajne cene bodo od jutri naprej regulirane," je povedal Janša in nadaljeval: "Slovenija ima dovolj zalog naftnih derivatov. Če bodo te dobave bistveno motene, pa imamo tudi zakon o reguliranju cen za primere, ko cene lahko naraščajo ne glede na ekonomske pogoje. Danes bo vlada sprejela uredbo, s katero bo določila najvišjo ceno naftnih derivatov." 

Od torka naprej bodo tako te cene regulirane, in sicer bodo sledile nekemu povprečju cen v zadnjih sedmih dneh, ki se izračunava na podlagi evropske metodologije, je dejal premier. Te cene sicer ne bodo smele biti bistveno nižje kot v sosednjih državah.

Glede naftnih derivatov je Janša še omenil, da če se bo povzročala taka panika, kot smo jo lahko opazovali prejšnji teden, ko so si nekateri v pričakovanju zvišanja cen delali zaloge, potem zalog ne bo nikoli dovolj. "A panika ni potrebna, naftnih derivatov je na svetu dovolj," je zatrdil in dodal: "Na trgu sicer res prihaja do motenj zaradi ruske agresije na Ukrajino, vendar ruska nafta predstavlja 12 odstotkov ponudbe na svetovnem trgu, kar je mogoče zelo hitro nadomestiti."

Znane nove cene

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je nato popoldne povedal, da bo za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra. Ukrep bo veljal 30 dni. Ceno so izračunali na podlagi sedemdnevnega reprezentativnega povprečja cen, ki ga ministrstvo za infrastrukturo pošilja Evropski komisiji, je pojasnil minister.

"V nobenem primeru ne želimo zaščiti samo ene strani. Poskrbeti moramo tudi za dobavitelje oz. naftne trgovce. Naš interes ni, da pridemo do tega, da bo v Sloveniji ostal samo en dobavitelj pogonskih goriv, zato bomo v skladu s situacijo v naslednjih 30 dneh po potrebi reagirali," je napovedal. Po njegovih besedah je več vzvodov, s katerimi lahko uravnotežijo dobaviteljski in prodajni pol. Potrebe po sprostitvi rezerv naftnih derivatov trenutno ni, je dodal.

Regulacija ne bo bistveno spremenila maloprodajnih cen

Ponovna regulacija cen naftnih derivatov na podlagi povprečja svetovnih cen ne bo bistveno spremenila maloprodajnih cen naftnih derivatov, meni ekonomist Sašo Polanec. "Cene teh so v zadnjem času rasle predvsem zaradi šokov na svetovnih trgih in ne zaradi opustitve regulacije. Korist regulacije je le v tem, da bi morda lahko zmanjšali nihanja v cenah znotraj obdobja sedmih dni," je za STA danes dejal Polanec, ki meni, da bi bilo v danih razmerah bolj koristno znižati trošarine na naftne derivate in pa znižati delež biogoriv, ki je določen v Sloveniji. "Na ta način bi lahko cene goriv tudi sicer znižali in izboljšali položaj gospodinjstev in podjetij," je dodal.