"Onadva sta moje življenje"

Rogliča še dve etapi ločita od skupne zmage: Vesel sem, da sta Lora in Lev z mano

A.S./STA
3. 9. 2021, 18.39
Posodobljeno: 3. 9. 2021, 18.50
Deli članek:

Dancu Cortu Nielsnu gre še tretja etapna zmaga na letošnji Vuelti, Primož Roglič pa je bil v cilju, kjer sta ga pričakala sin in izbranka, v glavnini 18 sekund za zmagovalcem.

Profimedia
Primož Roglič

Danec Magnus Cort Nielsen je zmagovalec 19. etape kolesarske dirke po Španiji od Tapie do Monforte de Lemosa, dolge 191,2 km. Osemindvajsetletnik je bil najboljši med ubežniki, ki so zadržali 18 sekund prednosti pred glavnino. V njej je varno ciljno črto prečkal slovenski as Primož Roglič, ki je tako še dan bližje tretji zaporedni zmagi na Vuelti.

Roglič (Jumbo-Visma) je ciljno črto prečkal kot 30. z zaostankom 18 sekund, 23. je bil kot najboljši Slovenec Jan Tratnik (Bahrain Victorious), 92. je bil z zaostankom 1:21 minute Jan Polanc (UAE Team Emirates), sprint glavnine za osmo mesto pa je sicer dobil Italijan Alberto Dainese (Team DSM). Delo ekipe BikeExchange, za katero kolesari tudi slovenski sprinter Luka Mezgec, pa je bilo tako skozi večino etape neuspešno. Na koncu je bil Mezgec 95. (+1:21).

Pred zadnjima dvema etapama ima 31-letni Roglič, ki sta ga v izteku današnje etape pričakala izbranka Lora in sin Lev, še naprej 2:30 minute naskoka pred drugouvrščenim Špancem Enricom Masom ter 2:53 pred Kolumbijcem Miguelom Angelom Lopezom (oba Movistar).

"Onadva sta moje življenje"

"Res je lepo, onadva sta moje življenje in zares sem vesel, da sta z mano," je najprej obisk družine v izteku etape opisal vodilni na Vuelti.

"To je bil spet zelo zahteven dan od začetka do konca etape," je z glavo zmajeval Kisovčan. "Zelo močan beg v ospredju je bil za nas seveda dober, saj ga ne bi bilo treba na vso moč loviti, a razumljivo je, da je priložnosti za nekatere sprinterske ekipe vse manj, saj gre Vuelta proti koncu," je dodal Roglič.

Roglič bo v sobotni etapi izenačil dosežek Britanca Chrisa Frooma, ki je majice vodilnih na vseh treh velikih dirkah nosil 51-krat. Zasavec jo je danes oblekel 50. "To je noro, upam, da jo bom obdržal. Nikoli nisem domač v statistikah in podobnih stvareh, zato sem vedno pozitivno presenečen, ko izvem tak podatek," je popotovanje, ki traja vse od Gira 2019, opisal slovenski as.

Južnoafričana odpeljali v bolnišnico

Med deseterico je prišlo do spremembe, saj je po grdem padcu okoli 40 km pred ciljem odstopil desetouvrščeni Južnoafričan Louis Meintjes (Intermarche-Wanty-Gobert), ki so ga morali z reševalnim vozilom odpeljati v bolnišnico.

Od preostalih Slovencev je Polanc skupno napredoval za dve mesti na 39. (+1:55:46), Tratnik je pridobil pet mest in je zdaj 90. (+3:29:44), Mezgec pa štiri in zaseda 108. mesto (+3:49:16).

V etapi je sicer po uvodnih treh gorskih ciljih zbežalo 18 kolesarjev, ki jih glavnina nikoli ni pustila zares daleč v ospredje. Sprinterske ekipe namreč niso želele, da bi se glavnini znova priključila skupina z najboljšim sprinterjem, Nizozemcem Fabiom Jakobsenom (Deceuninck-Quick-Step).

V ubežni skupini je bil dejaven tudi Polanc (UAE Team Emirates), ki pa v zaključku ni imel dovolj moči, da bi se priključil kateremu od nenehnih napadov v skupini ubežnikov. Glavnina ga je ujela 50 km pred ciljem, preostale sedmerice v ospredju pa ni več mogla ujeti.

V sprintu je bil pričakovano najboljši Nielsen, ki je pred tem dobil že šesto in 12. etapo. V karieri je na španskih pentljah slavil šest zmag, skupno na dirkah pa že 21. Drugo mesto je osvojil Portugalec Rui Oliveira (UAE Team Emirates), tretje pa Američan Quinn Simmons (Trek-Segafredo).

"Res je izjemno. To so kot sanje in upam, da se ne bom zbudil. Nismo verjeli v uspeh, morda šele v zadnjih petih, šestih kilometrih. Vedno so nas držali blizu. Etapa je bila zares zahtevna, v ospredju pa nismo vsi enakovredno sodelovali, zato so napadi izluščili še manjšo skupino. Težko je bilo zaradi razgibanega terena delati tudi v njej, ampak nekako nam je uspelo obdržati prednost pred glavnino," je v izjavi za organizatorje dirke dejal Nielsen.

Zadnja etapa v soboto

V soboto bo na vrsti še zadnja etapa z zaključnim vzponom na Mos. Castro de Herville. Kolesarje čakata 202,2 kilometra in pet kategoriziranih vzponov. Preizkušnja ne bo tako zahtevna kot tisti v sredo in četrtek, vseeno pa ponuja zadnjo možnost za napade med najboljšimi v skupnem seštevku.

A velikih razlik ni pričakovati, saj ne gre za dolge in strme vzpone. Najdaljši in najbolj strm je vzpon na prelaz Mougas okoli 56 km pred ciljem (9,8 km/6,4 %). Zadnji vzpon na Castro de Herville je dolg 9,7 km s povprečnim naklonom 4,8 odstotka.

V nedeljo bo na vrsti le še 33,8 km dolg kronometer do Santiago de Compostele, ki bo določil končni vrstni red 76. španske pentlje.