Ne brez potrdila

Kontrola vstopa na "mejni črti oziroma v bližini mejne črte" že danes, v Italiji prometni kaos

S.R./STA
11. 3. 2020, 07.47
Posodobljeno: 11. 3. 2020, 10.09
Deli članek:

Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela sklep, da se bo že danes na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo.

STA
Kontrola vstopa v Slovenijo na meji z Italijo se začne danes.

Premier Marjan Šarec je prek Twitterja že včeraj sporočil, da je ministrstvoma za zdravje in za notranje zadeve naročil, da Slovenija sledi vzoru Avstrije in zapre mejo z Italijo. Kontrolo vstopa v Sloveniji bodo izvajali pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča, pa so sporočili iz Ukoma.

Za ta ukrep se je vlada odločila, da bi zmanjšala tveganje za širjenje bolezni covid-19 na območju Slovenije in okrepila varovanje zdravja prebivalcev Slovenije. 

Na "mejni črti oziroma v bližini mejne črte" med Slovenijo in Italijo bodo tako preverjali, ali imajo potniki iz Italije potrdilo o negativnem izvidu na novi virus sars-cov-2, ki jim ga je izdal pristojni organ. Potrdilo bo moralo biti v slovenskem, angleškem ali italijanskem jeziku in ne bo smelo biti starejše od treh dni. Osebi, ki ne bo imela ustreznega potrdila, se bo lahko prepovedal vstop v Slovenijo. Kontrola vstopa se ne bo izvajala za tovorni promet. 

Minister za zdravje bo za podrobnejšo izvedbo sklepa izdal odredbo, v kateri bo med drugim opredeljena tudi ura, kdaj se bo kontrola vstopa začela izvajati, so še dodali na Uradu vlade za komuniciranje (Ukom). 

Pristajanje letal

Na brniškem letališču zaradi novega koronavirusa medtem do konca meseca velja prepoved pristajanja letal z ogroženih območij. Pričakovati pa je, da bo danes več znano o izvajanju še enega ukrepa: merjenja temperature potnikom na brniškem letališču. Zaradi koronavirusa sta sicer že odpovedani popoldanski povezavi z Beogradom, dopoldanski let v in iz Frankfurta, popoldanski odhod in prihod iz Bruslja ter leta iz in v Podgorico. 

Glede na napovedi državnega sekretarja na ministrstvu za delo Tilna Božiča bo danes na Ekonomsko-socialni svet romal osnutek zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ob širjenju novega koronavirusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih tudi karantene. V četrtek pa ga bo predvidoma obravnavala vlada. 

V Pomurju bo vzpostavljena nova vstopna točka za odvzem brisa pri sumu na okužbo z novim koronavirusom, in sicer v prostorih nekdanje patronažne službe oziroma v zabojnikih pred Zdravstvenim domom Murska Sobota. Vhod v prostore bo iz Kopališke ulice. 

Slovenska škofovska konferenca pa naj bi danes objavila posodobljena navodila za obhajanje maš ta konec tedna.

V Italiji zaradi omejitev prometne povezave precej kaotične

Železniške, letalske in cestne povezave so v skladu z uvedbo strogih pogojev karantene za zajezitev širjenja novega koronavirusa v Italiji deležne številnih omejitev, zaradi katerih je promet v državi precej kaotičen. Španija in Portugalska sta za dva tedna ustavili letalske povezave z državo, Avstrija in Slovenija uvajata nadzor na meji. 

V torek je letalske povezave z Italijo ustavil britanski British Airways, francoski Air France ter nizkocenovni prevozniki Ryanair, Easyjet in Wizz Air pa so naznanili, da ustavljajo polete z italijanskih letališč do začetka aprila. Še bolj drastične ukrepe je sprejel Air Canada, ki lete v Italijo prekinja do najmanj 1. maja. 

Kljub temu so v torek popoldne na rimskem letališču Fiumicino še vedno obratovale povezave z destinacijami v Evropi in drugje, pa tudi notranji leti. Letala so še vedno vzletala tudi z manjšega letališča Ciampino. Turisti so bili veseli še preostalih priložnosti za odhod. 

Družba ADR, ki upravlja letališča v Rimu, sicer pojasnjuje, da bodo vsi potniki, ki prispejo in tisti, ki odhajajo na območja izven schengna, deležni zdravstvenih pregledov, med drugim merjenja temperature. Avstralija je sicer danes sporočila, da bo prepovedala vstop tujim državljanom, ki so bili v zadnjih 14 dneh v Italiji. Tovrsten ukrep so avstralske oblasti že sprejele za prihode iz Kitajske in Južne Koreje. 

Železniški promet

Omejitve so viden tudi v železniškem prometu. Na glavni železniški postaji Termini v Rimu policisti z maskami pri potnikih preverjajo njihove razloge za potovanje in skrbijo za to, da vsi med samo ohranjajo razdaljo enega metra. 

Posledice so še večje za čezmejni železniški promet. Družba Thello je do začetka aprila odpovedala nočne povezave med Parizom in Benetkami, pa tudi dnevne povezave med Milanom in Marseillem. Francoske železnice SNCF še čakajo na navodila glede povezav z Italijo - od konca februarja je sicer na meji francosko osebje zapustilo vlake in so jih nadomestili italijanski kolegi. Nemški Deutsche Bahn je ustavil svojo edino povezavo z Italijo - med Münchnom in Benetkami. 

Med Avstrijo in Italijo so v torek še potekale nekatere železniške povezave, kar pa se bo spremenilo. Avstrija je namreč uvedla prepoved vstopa v državo iz Italije. Izjema so avstrijski državljani, ki se vračajo v domovino, ter osebe z zdravniškim potrdilom. Dovoljena bodo potovanja prek Avstrije, ob pogoju, da se ne bodo ustavili v državi. 

Kontrolo vstopa v državo bo danes na meji z Italijo začela izvajati tudi Slovenija. Izvajali jo bodo pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča. Osebi, ki ne bo imela ustreznega potrdila, se bo lahko prepovedal vstop v Slovenijo. Kontrola vstopa se ne bo izvajala za tovorni promet.