Obljube

Se občinam pišejo boljši časi?

STA/B.K.
2. 10. 2018, 12.51
Posodobljeno: 2. 10. 2018, 13.15
Deli članek:

Vlada ni vaš sovražnik, ampak partner, je županjam in županom, zbranim na 2. kongresu slovenskih občin v Rimskih Toplicah, zagotovil predsednik vlade Marjan Šarec.

STA
Marjan Šarec

Šarec je dejal, da kot nekdanji župan dobro ve, kako je delati z malo ali skoraj nič denarja, saj je povprečnina v času njegovega županovanja v Kamniku padala in je bilo stanje zelo težko.

Finančni minister Andrej Bertoncelj je tako po njegovih besedah dobil navodilo, da "napraska" maksimum do točke, ki jo lahko proračun še zdrži, da ni treba nekomu jemati. Predstavnikom občin je obljubil, da bodo imeli transparenten vpogled v državni proračun, je pa pri tem opozoril, da mora vlada do 15. oktobra poslati proračun v Bruselj.

Vendar pa po njegovih besedah ni le povprečnina tista, o kateri se bodo morali pogovarjati. Opozoril je na razdelitev nalog, saj so občine med seboj precej različne in bi morali pogledati, kakšne ceste so v posamezni občini, kakšna infrastruktura, koliko vrtcev imajo ter ali se ljudje tja priseljujejo ali odseljujejo. Z ministrom Medvedom sta se denimo že pogovarjala, da bo treba prevetriti standarde v vrtcih.

Denar naložen v občine je dobra investicija

Šarec je poudaril, da je lokalna samouprava tista, kjer se vse začne in se največ tudi naredi. Denar, ki je naložen v občine, pa je zagotovo dobro naložen. A miselnosti, ki je veljala 25 let, v dveh mesecih ni mogoče spremeniti.

"Resnično mislim, da je čas, da začnemo delati nekoliko drugače," je dejal premier in dodal, da vse ne bo rešeno kar čez noč in da imajo vsi opraviti veliko dela. Ob tem je spomnil, da je bil že kot župan zelo kritičen in opozarjal, da so tudi sami krivi za obstoječe stanje. Da obstajajo tri reprezentativna združenja občin po njegovih besedah ni ravno najbolje in bi moralo obstajati eno, enotno.

Premier je sicer združenjem občin predlagal, da oblikujejo skupino, ki bo sodelovala pri pripravi sprememb zakonodaje, saj ne bi rad, da bi ministrstva to delala sama. Ob tem je župane še pozval, naj ne bodo malenkostni in se najprej lotijo bistvenih stvari, ki tarejo vse občine.

Podpira tudi regionalizacijo

Šarec se je sicer dotaknil tudi vprašanja ustanovitve pokrajin. Prepričan je, da te ne pomenijo dodatnih stroškov, ampak decentralizacijo. A če bomo kdaj prišli do pokrajin in jih bo 14, kot je bilo v preteklosti predlagano, bo to po njegovi oceni preveč in bi vodilo do razdrobljenosti in neučinkovitosti. Sam se je zavzel, da bi sledili mejam naravnih regij, predvideva pa, da bi tudi v tem primeru sledili spori glede tega, kje bodo pokrajinski sedeži.