Prijave

V nadzorni svet jih želi 17

T.L./STA
25. 1. 2017, 12.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) šteje pet mest. Trenutno je izpraznjeno eno mesto.

STA
Prispelo je 17 prijav

Na javni poziv za člane nadzornega sveta SDH je prispelo 17 prijav, so povedali na ministrstvu za finance. Strokovna komisija ministrstva bo zdaj pregledala in ovrednotila prijave ter predlog kandidatov predložila ministrici Mateji Vraničar Erman, ki bo pripravila predlog za vlado. Po vladni potrditvi sledi še odločanje v DZ.

Vse podrobnosti o postopku izbora bodo navedene v predlogu vlade, so še povedali na ministrstvu. Prvi je o tem danes sicer poročal časnik Delo.

Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) šteje pet mest. V njem trenutno sedijo predsednik Damjan Belič, Duško Kos, Barbara Smolnikar in Lidia Glavina, ki pa zaradi nastopa funkcije začasne predsednice uprave SDH funkcije nadzornice trenutno ne opravlja.

Trenutno je v nadzornem svetu SDH izpraznjeno eno mesto. Decembra je namreč umrl nadzornik Drago Ferfolja. Vlada bo tako predlagala nadzornika, ki bo nasledil Ferfoljo.

Glede na to, da se Glavina po neuradnih informacijah z zelo dobrimi možnostmi poteguje tudi za poln mandat na čelu uprave SDH, pa bi bila lahko na koncu izbrana dva nova nadzornika. Odločitev o novem predsedniku in članu uprave SDH naj bi nadzorniki holdinga predvidoma sprejeli v kratkem, morda še ta mesec.

Člane nadzornega sveta SDH sicer na predlog vlade imenuje DZ, ki daje soglasje k celotnemu vladnemu predlogu in ga ne more spreminjati. Nadzorniki SDH so izvoljeni za pet let z možnostjo enkratne ponovne izvolitve.

V nadzornem svetu SDH morajo skladno z zakonom sedeti strokovnjaki za finance, korporativno upravljanje, upravljanje obveznosti in premoženja ter korporacijsko pravo. Po prejemu prijav bo minister za finance na podlagi predloga strokovne komisije seznam kandidatov posredoval v potrditev vladi.

Če ministrstvo za finance vladi predlaga člane nadzornega sveta SDH, ki jih ni predlagala strokovna komisija, mora to javno razkriti. Javno mora razkriti tudi, kako je potekal nabor teh kandidatov, kdo jih je povabil k sodelovanju in kako je bila zagotovljena skladnost z zakonom o SDH.

Tudi vlada ima možnost, da DZ predlaga člane nadzornega sveta SDH, ki jih ni predlagalo ministrstvo za finance, a mora to in postopke nabora teh kandidatov prav tako javno razkriti.