Klinični center

Dogovorjeni novi varnostni ukrepi na urgenci

M.K./STA
5. 10. 2016, 19.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Na kirurški urgenci ljubljanskega kliničnega centra bodo ločili vhod za urgentne bolnike od vhoda za vse ostale bolnike, namestili dodatne kamere, omejili število spremljevalcev bolnikov ter izboljšali fizično varovanje.

sta
Trenutno sta v urgentnem kirurškem bloku stalno prisotna dva varnostnika, ki po potrebi obvestita tudi policijo, da priskoči na pomoč. (Slika je simbolična.)

Okoli 130 zaposlenih na kirurški urgenci Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je namreč s peticijo pozvalo k uvedbi ukrepov za večjo varnost.

Vodja urgentnega kirurškega bloka kirurške klinike v UKC Ljubljana Anže Kristan je po današnjem sestanku z vodstvom kliničnega centra in kirurgije dejal, da je z dogovorjenim za zdaj zadovoljen. Ukrepi pa bodo veljali za urgenco v celoti.

Kot je pojasnil, so sklenili, da bodo začeli z nekaterimi ukrepi, ki so relativno lahko izvedljivi. Vodstvo kliničnega centra se bo s podjetjem, ki že sedaj nudi varovanje, dogovorilo, da bo izvajalo pooblastila, ki jih ima, v celoti in ne tako kot doslej.

Varnostnikom vsa pooblastila za ukrepanje

Po Kristanovih besedah bodo zahtevali, da se vsaj na najbolj obremenjene dele postavi varnostnike, ki imajo vsa pooblastila in jih tudi znajo primerno izvajati. Trenutno sta v urgentnem kirurškem bloku stalno prisotna dva varnostnika, ki po potrebi obvestita tudi policijo, da priskoči na pomoč.

Na vprašanje, katera dodatna pooblastila naj bi izvajali varnostniki, pa je odvrnil, da so, kot mu je znano, varnostne službe pooblaščene tudi za fizično pridržanje, in lahko imajo sredstva, ki jim to omogočajo. Trenutno pa varnostniki v kliničnem centru teh pripomočkov nimajo.

Če se bo kljub povečani kakovosti varovanja, ki jo sedaj pričakujejo, pokazala potreba, pa se bo vodstvo verjetno pogovarjalo tudi o povečanju števila varnostnikov, je povedal Kristan.

Ločeni vhod za urgentne bolnike

V približno 14 dneh, ko se bo tam začela gradnja, bodo ločili vhod za urgentne bolnike od vhoda za vse ostale bolnike, tako pa bo ostalo tudi vnaprej. Na ta način bodo lahko z varovalnimi vrati, ki se bodo odpirala le na kodo, urgenco zaprli tudi od znotraj. Tako ne bo več možen prehod ljudi iz ceste na oddelke kliničnega centra, je dejal Kristan.

Poleg tega so jim po njegovih besedah obljubili namestitev dodatnih varnostnih kamer, se pa že vzpostavljajo t.i. sos tipke.

Omejeno bo število spremljevalcev

Kar zadeva obiskovalce urgentnega kirurškega bloka, bodo omejili število spremljevalcev poškodovancev in bolnikov, verjetno glede na stanje poškodovanca na enega oziroma pri slabše pokretnih na dva obiskovalca oziroma spremljevalca. Imajo zagotovilo, da se bo to zgodilo v najkrajšem možnem času.

Sicer pa je Kristan glede gneče na urgenci povedal, da se ta začne v popoldanskih urah in se potem prek večernih ur vleče v nočno delo. Kot je dejal, so bili sprejeti nekateri ukrepi, za katere pričakujejo, da tudi nekoliko zmanjšali gnečo. Če se to ne bo izkazalo za uspešno, pa bodo zahtevali tudi dodatnega zdravnika, predvsem v popoldansko-večernem času.

Na dan jih obišče več kot 1500 ljudi

Zaposleni na kirurški urgenci so v peticiji navedli, da na dan skupno s spremljevalci urgentni blok UKC Ljubljana obišče več kot 1500 ljudi. Ob nepregledni množici ljudi, ki navadno zaseda prenatrpano čakalnico, dolgi čakalni dobi zaradi prevelikega števila oskrbe potrebnih bolnikov in osebnih stisk, ki jih vsak posameznik čuti ob doživeti nesreči, ni nepričakovano, da prihaja do nestrpnosti, ki lahko prerastejo v nasilje.

S podpisovanjem peticije so začeli teden po avgustovskem streljanju v izolski bolnišnici, v katerem je umrl tudi zdravnik.

Ministrstvo spodbuja k ukrepanju

Z ministrstva za zdravje pa so danes sporočili, da razumejo zaskrbljenost zaposlenih v bolnišnicah in zato spodbujajo vodstva javnih zavodov, naj sprejmejo vse ukrepe za varnost zaposlenih in bolnikov. Na sestanku z direktorji javnih zdravstvenih zavodov na temo varnosti, ki ga je ministrica Milojka Kolar Celarc sklicala v začetku septembra, je ministrstvo zavodom ponudilo tudi pomoč strokovnjaka.

"Na ministrstvu za zdravje smo prepričani, da je varnost treba obravnavati pri vsakem izvajalcu zdravstvenih storitev glede na specifične razmere. Tudi na izredni skupščini zdravniške zbornice smo slišali, da je največ težav na urgencah in psihiatričnih oddelkih. Zaradi specifičnosti morajo za zagotovitev varnosti poskrbeti vodstva posameznih zavodov," so še zapisali na ministrstvu.