Poziv in peticija

Ženski lobi za kontracepcijo brez doplačil

M.K./STA
12. 9. 2016, 16.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Društvo Ženski lobi Slovenije je upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) javno pozvalo, naj ne sprejme predloga za uvrstitev hormonskih kontraceptivov v terapevtske skupine zdravil, saj to posledično pomeni uvedbo doplačil za hormonsko kontracepcijo.

Po oceni ZZZS obstajajo ekonomsko neupravičene razlike v cenah med posameznimi kontraceptivi, vsi izdatki za ta zdravila pa so za 37,5 odstotka previsoki.

To pa bi, kot svarijo, imelo škodljive posledice za javno zdravje.

Upravni odbor ZZZS bo predlog obravnaval na seji v četrtek. V Društvu Ženski lobi Slovenije pa so se, kot so sporočili, tudi zaradi velikega zanimanja javnosti na njihov poziv odločili za posebno peticijo Recimo NE plačljivi kontracepciji, pod katero podpise zbirajo do četrtkove seje upravnega odbora zavoda.

Kot opozarjajo v Ženskem lobiju Slovenije, tak sklep pomeni kršenje ustavne svoboščine o svobodnem odločanju o rojstvu otrok in zakona o zdravstvenem zavarovanju in zdravstvenem varstvu, saj ustava in zakon jamčita univerzalno dostopnost in brezplačnost kontracepcije vsem ženskam v Sloveniji.

Otežili bi dostop do najprimernejše kontracepcije najbolj ranljivim skupinam žensk

Po njihovih navedbah odločitev nima strokovne podlage in bo škodila javnemu zdravju v Sloveniji, saj bo otežila dostop do najprimernejše kontracepcije najbolj ranljivim skupinam žensk, mladostnicam, mladim ženskam in ženskam v težavnih ekonomskih razmerah.

Ob tem ugotavljajo, da je prihranek, ki ga na zavodu navajajo kot edini motiv za ta sklep, smešno majhen. Strošek za kontraceptive bi se s sedanjih 1,9 odstotka vseh javnih stroškov za zdravila, plačana iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, znižal na 1,2 odstotka. Po oceni zavoda pa bi se prihranilo 1,9 milijona evrov.

Na ZZZS so v odzivu zagotovili, da bodo zavarovanke na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja še vedno upravičene do njim ustreznega kontracepcijskega sredstva brez doplačila. Predlog, ki je bil usklajen z ginekološko stroko, pa zagotavlja, da se bodo zaradi večje konkurence znižale cene kontraceptivov.

Po oceni zavoda obstajajo ekonomsko neupravičene razlike v cenah med posameznimi kontraceptivi, vsi izdatki za ta zdravila pa so za 37,5 odstotka previsoki.

Stroški za zdravila s hormonskimi kontraceptivi so v zadnjem letu (od julija 2015 do junija 2016) znašali 5.238.289 evrov.

Na ZZZS ob tem navajajo, da so v Sloveniji dostopna vsa sodobna zdravila s hormonskimi kontraceptivi. V terapevtsko skupino zdravil bodo uvrščena vsa zdravila s hormonskimi kontraceptivi, ki jih ženske lahko uporabljajo same in imajo enako terapevtsko indikacijo kontracepcijo. Ne bodo pa uvrščeni maternični vložki, ki jih lahko vstavijo le zdravniki.

Nad predlogom so sicer zgroženi tudi v Mladem forumu SD, kjer so dodali, da jih glede na argumente skrbi, "da ne bo ukinitvi brezplačne kontracepcije sledila tudi prepoved splava".

Združena levica: To je nevarnost za javno zdravje

Da uvedba doplačil za kontracepcijo predstavlja hudo nevarnost javnemu zdravju, menijo tudi v ZL. Če bo upravni odbor ZZZS takšno odločitev kljub protestom sprejel, pa bodo v ZL predlagali spremembe zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katerimi bomo kontracepcijo izključili iz sistema terapevtskih skupin, so še napovedali.