Boj za zapisnike

Parlamentarna komisija proti Banki Slovenije

M.K./STA
8. 8. 2016, 17.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Poslanec SDS Anže Logar, ki vodi parlamentarno preiskovalno komisijo o zlorabah v slovenskem bančnem sistemu, je upravno sodišče prosil za podaljšanje odgovora na tožbo Banke Slovenije, ki zahteva vrnitev zapisnikov kolegija guvernerja.

STA
Fotografija je simbolična.

Anže Logar je pojasnil, da gre za zapleteno tožbo, zato komisija potrebuje več časa za odgovor.

Banka Slovenije je zaradi posega v človekove pravice in temeljne svoboščine na upravno sodišče v Ljubljani vložila tožbo zoper ljubljansko okrožno sodišče oz. državo. Centralni bankirji zahtevajo, da jim parlamentarna preiskovalna komisija vrne zasežene zapisnike ožjega kolegija guvernerja.

STA
Anže Logar meni, da gre za zapleteno tožbo, zato komisija potrebuje več časa, da nanjo odgovori.

Logarjeva komisija bi se morala o tožbi izreči do torka, Logar pa je pojasnil, da je zaprosil za več časa. Kot je spomnil, so do 15. avgusta sodne počitnice, do septembra pa tudi parlamentarne. Presodil je, da zadeva ni tako nujna, da bi se v tem času sklicevala seja komisije.

"Gre za zapleteno tožbo, zato komisija potrebuje več časa, da nanjo odgovori. Sodišče nam je dalo šest dni časa, to je premalo," je dejal. Komisija sicer zapisnike že ima, ti se nahajajo v tihi sobi v arhivu, do njih pa lahko dostopajo člani komisije.

Banka Slovenije se je za tožbo odločila, ker je okrožno sodišče sklenilo, da mora parlamentarni preiskovalni komisiji, ki preiskuje zlorabe v slovenskem bančnem sistemu, izročiti zapisnike sej ožjega kolegija guvernerja.

Banka Slovenije hoče vrnitev zapisnikov

V Banki Slovenije pričakujejo, da bo upravno sodišče komisiji naložilo, da v treh dneh vrne zapisnike in da morebitne kopije uniči. Prav tako zahtevajo, da sodišče članom komisije "prepove pregledovati, obravnavati, reproducirati ali kako drugače uporabljati zapisnike sej ožjega kolegija guvernerja Banke Slovenije".

Danes so na Banki Slovenije zapisali, da so preiskovalni komisiji že lani izročili več kot 23.000 strani dokumentacije z informacijami o ugotovitvah in ukrepih Banke Slovenije pri nadzoru bank, ki jih je v preteklosti zahtevala komisija.

"Banka Slovenije je preiskovalni komisiji izročila tudi zapisnike ožjega kolegija guvernerja in jih torej preiskovalna komisija zdaj ima," so spomnili.

Po mnenju pravne službe Banke Slovenije so se v okviru postopka odločanja okrožnega sodišča, ki je odredilo izročitev zapisnikov kolegija guvernerja, odprle določene pravne dileme oziroma so bile v postopku ugotovljene določene procesne pomanjkljivosti. Zato se je Banka Slovenije obrnila na upravno sodišče, da presodi, ali so bili postopki izpeljani ustrezno.

Odločitev o vložitvi tožbe, ki bi omogočila razjasnitev odprtih pravnih vprašanj, je po posvetovanju s pravnimi strokovnjaki v skladu s svojimi pooblastili sprejel guverner Boštjan Jazbec, saj tovrstne odločitve niso v pristojnosti Sveta Banke Slovenije.

Omenjeni kolegij je, kot so dodali, sicer zgolj posvetovalni organ Banke Slovenije in ne sprejema odločitev na podlagi zakona o Banki Slovenije - pač pa odločitve v skladu z zakonom sprejema izključno svet Banke Slovenije oz. guverner, glede na zakonsko opredeljena pooblastila.

Ob tem so ponovili, da podpirajo vsa prizadevanja pristojnih organov v zvezi z ugotavljanjem zlorab v slovenskem bančnem sistemu. "Tudi v interesu Banke Slovenije je, da preiskovalna komisija svojo nalogo opravi," so dodali.

DZ je komisijo, ki jo vodi Logar, ustanovil lani spomladi, s prvimi zaslišanji prič pa je začela marca letos. Pri tem išče odgovornost nosilcev javnih funkcij v postopku sanacije bank.