Oster odziv

Cerar: Na ultimate delavcev v Luki ne pristajam!

E.R./M.K.
2. 7. 2016, 15.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Arhiv Svet24
V Luki Koper vre že od prejšnjega tedna.

Premier Miro Cerar je v odzivu na blokado koprskega pristanišča pozval upravo Luke Koper, naj nemudoma zagotovi normalen delovni proces v pristanišču, saj se slovenskim in tujim podjetjem ustvarja nepopravljiva škoda. "Ne bom pristal, da bi delavci vodili državna podjetja, še manj pa državo," je bil jasen.

"Blokada je nesprejemljiva"

"Ugled Slovenije je na preizkušnji, zato je nujno, da se ta blokada odpravi. To, kar se zdaj dogaja v Luki Koper, ni v okviru pravne države in gospodarjenja z državnimi podjetji," je opozoril Miro Cerar.

Cerar je v izjavi za medije blokado označil kot popolnoma nesprejemljivo, saj se z njo Luki in slovenskim ter tujim podjetjem dela nepopravljiva škoda, ki se meri v milijonih evrov. Prav tako blokada, zaradi katere je ustavljen tovorni železniški promet v državi, po njegovem prepričanju bistveno poslabšuje možnosti za gradnjo drugega tira Koper-Divača. 

"Ne sme pa neposredno vlada vstopati v podjetje in prevzemati dirigentske palice, tega se moramo odvaditi. Prej je vsaka vlada, vsaka politična stranka posegala v podjetja in banke ter kadrovala" je poudaril in dodal, da je njegova vlada prva vzpostavila merila za upravljanje z državnim premoženjem. Zato po njegovem nekateri težko prenesejo, da se ta zgodba končuje in da vlada resno dela na drugem tiru.

Radio Slovenija je sicer poročal, da uprava Luke Koper že od jutra krizno zaseda. V Luki Koper so na vprašanje, kakšne ukrepe za ureditev razmer uprava sploh lahko sprejme, odgovorili, da žal ne veliko, saj so zahteve delavcev neposredno usmerjene na vlado oz. premierja.

V Luki Koper se tudi ne bodo odzvali na premierjeve pozive, saj bodo počakali na sestanek z ministrom Počivalškom. 

Bo pa Cerar danes na to temo sestankoval tudi z nekaterimi drugimi ministri. Ob tem pa poudarja, da vlade ne bo nič odvrnilo nadaljevanje reformnih ukrepov in da mora Luka Koper ostati v državni lasti, saj gre za strateško naložbo. Zato se mu popolnoma nerazumno zdi poslušati nasprotne trditve, saj "enostavno ni res", da želijo privatizirati Luko. "Teh laži je toliko, da jih moram vedno znova demantirati," je še poudaril.

Svet24
Luka Koper je blokirana



"Uprava naj zagotovi normalen delovni proces"

Uprava Luke Koper, od koder so v zadnjih dneh leteli številni očitki na vlado, mora po Cerarjevih besedah nemudoma zagotoviti normalen proces v pristanišču, sicer bo odgovorna za nastalo škodo. Še enkrat je spomnil na vse korake, ki jih država izvaja za izvedbo projekta drugi tir, zdaj pa mora vodstvo Luke opraviti tisto, za kar je odgovorno.

"Počivalšek naj se sestane z vodstvom Luke"
Je pa Cerar ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška poklical, naj se nemudoma vrne iz tujine in se še danes sestane z vodstvom Luke Koper in Slovenskih železnic ter ugotovi, kaj se dogaja. Poročilo pričakuje še danes.

Cerar je spomnil, da je v preteklih dneh javno pozval k ravnanju v smeri umiritve razmer v Luki Koper in Kopru pred petkovo skupščino, na kateri naj bi na predlog Slovenskega državnega holdinga (SDH) zamenjali tri nadzornike.

"SDH ni imelo političnih navodil"

Po Cerarjevih besedah je SDH prepoznal nastale razmere, temu prisluhnil in na skupščini zato tudi umaknil predlog za menjavo, ki je vznemiril Luko Koper in javnost na Obali. Na vprašanje, ali je šlo za navodilo politike vodstvu holdinga, pa je odgovoril, da se ni vmešaval v delo nikogar.

"Razumem a obžalujem Jazbečev odstop"
V odzivu na odločitev prvega moža SDH Marka Jazbeca, ki je odstopil tik pred začetkom skupščine, je premier dejal, da tega lahko razume, a ga vseeno obžaluje. Če je bila odločitev za menjavo strokovna in je imela podporo nadzornega sveta, je razumel, da je bil umik zahteve namenjen le umiritvi razmer, do katerih ni prišlo, saj delavci od petkovega jutra blokirajo delovni proces v koprskem pristanišču, od Cerarja pa zahtevajo, da pride v Luko in jim zagotovi še odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča ter državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje ter jasno pove, kakšne načrte ima država z Luko Koper.

STA
Cerar: Ne bom pristal, da bi delavci vodili državna podjetja, še manj pa državo!