Slovenija

Kaj se dogaja s prebežniki po prestopu meje s Slovenijo

STA (Nadja Podobnik)
18. 9. 2015, 13.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Slovenija je pred prihodom vala beguncev predvidela postopke za ravnanje v tem primeru. Te zdaj pristojni organi že izvajajo na terenu. Kot zagotavljajo vsi, bo Slovenija spoštovala schengenska pravila in evropski pravni red. STA objavlja kratek pregled omenjenih postopkov.

Reuters

Ob prihodu čez mejo

Ob vstopu v Slovenijo prebežnike ustavijo policisti in preverijo njihove dokumente. Če imajo vse potrebne, lahko nadaljujejo pot, sicer pa jih policija napoti v sprejemne centre.

Po prihodu v sprejemni center

V sprejemnih centrih, teh je trenutno po Sloveniji določenih šest, prebežnike evidentirajo in registrirajo, po potrebi jim nudijo tudi medicinsko oskrbo. Nato sprejete osebe napotijo naprej, odvisno od njihovega ugotovljenega statusa.

Tisti, ki so zaprosili za mednarodni zaščito

Begunce, ki zaprosijo za mednarodno zaščito, napotijo v enega od namestitvenih centrov po državi, ki so za to predvideni. Skupaj je za zdaj v teh centrih zagotovljenih dobrih 2000 mest. Če bi bilo to premalo, bi še 3000 ljudi lahko namestili v šotore.

Tisti, ki ne zaprosijo za zaščito

Tiste prebežnike, ki ne zaprosijo za mednarodno zaščito, napotijo v centre za tujce, kjer čakajo na izročitev tuji državi, od koder so prišli. Za zdaj je bilo največ prebežnikov poslanih v center za tujce v Postojni.

Če se med bivanjem vendarle odločijo zaprositi za mednarodno zaščito, jih premestijo v namestitvene centre.

Če ne zaprosijo za mednarodno zaščito, v države, od koder so prišli, pa jih ni mogoče vrniti, lahko ostanejo v Sloveniji v za to določenih namestitvenih zmogljivostih.