Slovenija

Janez Janša: ''SDS ne bi podprla nobene nove vlade brez novih volitev''

STA / J.P.
5. 10. 2013, 20.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Svet SDS je na današnji seji v Lendavi obravnaval zaostrene gospodarske in politične razmere v državi. Pri tem je ocenil, da je Slovenija na robu bankrota in da se je vlada izkazala kot popolnoma nesposobna. SDS predlaga takojšnji začetek pogovorov o reformi političnega sistema prek ustavnih sprememb, ki so prvi pogoj za reševanje krize.

Mediaspeed
SDS predlaga takojšnji začetek pogovorov o reformi političnega sistema prek ustavnih sprememb, ki so prvi pogoj za reševanje krize.

Po besedah predsednika stranke Janeza Janše, ki je predstavil ugotovitve in sklepe sveta, je Slovenija v primežu vedno hujše gospodarske in politične krize, tisti, ki so na začetku leta zrušili vlado pod vodstvom SDS, pa danes račun za svoje destruktivno početje izstavljajo slovenskim davkoplačevalcem. Vladni koaliciji predlaga, naj pripravi vse potrebno za zaprosilo za mednarodno finančno pomoč.

SDS predlaga takojšnji začetek pogovorov o reformi političnega sistema prek ustavnih sprememb, ki so prvi pogoj za reševanje krize.

Svet SDS ocenjuje, da znotraj obstoječega razmerja sil v DZ ni možnosti za oblikovanje učinkovite alternative sedanji nesposobni vladi. "SDS ne bi podprla nobene nove vlade brez novih volitev niti ne bo sodelovala pri takih morebitnih projektih. Tehnične vlade torej ne bo, vsaka vlada, ki se oblikuje na temelju politične večine sedanje koalicije, bo enostransko politična in nezadostna, kot je obstoječa," je povedal Janša.

SDS predlaga takojšnji začetek pogovorov o reformi političnega sistema prek ustavnih sprememb, ki so prvi pogoj za reševanje krize. Reforma mora predvsem omogočiti volivcem, da bodo imeli odločilen glas pri izbiri svojega predstavnika, brez naštetega pa ni mogoče računati na izhod iz krize, še sporoča svet SDS.

"SDS ne bi podprla nobene nove vlade brez novih volitev niti ne bo sodelovala pri takih morebitnih projektih. Tehnične vlade torej ne bo, vsaka vlada, ki se oblikuje na temelju politične večine sedanje koalicije, bo enostransko politična in nezadostna, kot je obstoječa," je povedal Janša.

Svet stranke je sprejel tudi stališča o aktualnem dogajanju, pri čemer "ostro obsoja poskus ponovnega uvajanja verbalnega delikta". Ravnanje Komisije za preprečevanje korupcije in policije, ki zaradi upravičene kritike ravnanja državnega organa preganja predsednika sveta SDS Franceta Cukjatija in nekatere druge slovenske intelektualce, je zavržno in nevredno demokratične države, je dejal Janša.

Svet se je seznanil z zapisnikom sestanka med vlado in Mestno občino Ljubljana, ki je bil konec julija letos, iz njega pa izhaja, da je slednja pravzaprav nadrejena vladi. Ta dokument je po oceni sveta SDS dobra ilustracija za sedanjo vlado značilnega diskriminatornega pristopa do ustavno zapovedanega enakomernega razvoja države. Vlada z njim načrtno siromaši malo in srednje gospodarstvo, kmete, podeželje in vse regije razen Ljubljane, ki bo imela poseben, privilegiran položaj pri investicijah iz evropskih sredstev.

Svet SDS je izvršenemu odboru in poslanski skupini naročil, da natančneje preuči konkretne rešitve ustave in zakonov, ki izhajajo iz tega dokumenta, ter se na tej podlagi odloči, kateri parlamentarni instrument bo uporabila, da prepreči škodljive posledice za državo, ki bi nastale, če se uresničijo sklepi omenjenega zapisnika.