Slovenija

Na dan popijte najmanj dva litra tekočine

STA / S.R.
18. 6. 2013, 14.03
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Visoke dnevne temperature, zlasti nad 35 stopinj Celzija, lahko tudi ogrožajo življenje. Vroči dnevi so posebej obremenjujoči za starejše ljudi, otroke in bolnike, poudarja zdravnik Primož Aplenc.

Reuters
Semolič pravi, da je potrebno "izčrpavanje upokojencev" nujno ustaviti.

Po njegovih besedah je še dodatna previdnost potrebna pri ljudeh, ki bolehajo za srčno-žilnimi boleznimi. Kot je v izjavi za medije pojasnil Aplenc, je posebej nevarno neposredno izpostavljanje soncu, saj lahko še hitreje pride do toplotnega udara. Takšen bolnik ima visoko telesno temperatura, pri tem pa povsem suho kožo, saj se ne poti. Bolnik potrebuje čimprejšnjo zdravniško pomoč, sami pa mu lahko pomagamo tako, da ga ohlajamo z vodo ali ledenimi oblogami.

Aplenc je opozoril, da je posebna previdnost potrebna tudi pri ljudeh, ki zaradi bolezni jemljejo zdravila za odvajanje vode. Zadosten vnos tekočine je pri teh bolnikih v vročih dnevih toliko pomembnejši. Previden je treba biti tudi pri jemanju antidepresivov, ki zmanjšujejo potenje in je zato možnost toplotnega udara večja.

Kako ravnati v vročih dnevih je ljudem, tako Aplenc, dokaj dobro znano, vprašanja pa je, ali nasvete tudi upoštevajo. Zlasti starejšim, otrokom in bolnikom Aplenc svetuje, naj v najbolj vročem delu dneva ostajajo doma, naj se ne izpostavljajo neposrednemu soncu in seveda poskrbijo za zadosten vnos tekočine.

Po Aplenčevih besedah mora zdrav odrasel človek na dan popiti najmanj dva litra tekočine, še najboljša je voda. Bolniki s srčno-žilnimi boleznimi, še posebej starejši, pa naj se glede odmerjanja popite tekočine posvetujejo z zdravnikom in bodo dodatno pozorni na počutje. V primeru slabosti naj čim prej poiščejo zdravniško pomoč.

Ob visokih dnevnih temperaturah naj se ljudje tudi izogibajo pretirani telesni aktivnosti. Kot je dejal Aplenc, "je igranje nogometa v najbolj vročem delu dneva norost". Aplenc je bil kritičen tudi do staršev, ki silijo otroke na sonce. Po njegovih besedah je sončenje otrok "kriminal".

Aplenc je še dodal, da v Univerzitetne kliničnem centru Ljubljana za zadnjih dneh beležijo večji obisk ljudi s srčno-žilnimi boleznimi, čemur zagotovo botrujejo tudi vroči dnevi. Na srečo pa še zaenkrat niso imel primera bolnika s toplotnim udarom.