John le Carre

Poslovil se je velikan britanske književnosti

S.R.
14. 12. 2020, 08.15
Posodobljeno: 14. 12. 2020, 08.15
Deli članek:

V 89. letu starosti je umrl pisatelj John le Carre, med drugim avtor uspešnice Kotlar, Krojač, Vojak, Vohun.

Profimedia
John le Carre oziroma David Cornwell.

Slavni britanski pisatelj John le Carre, poznan zlasti po svojih vohunskih romanih, je umrl po kratkotrajni bolezni. »Bil je nesporno velikan angleške književnosti,« je vest o njegi smrti pospremil njegov agent Jonny Geller. Le Carre s pravim imenom David Cornwell je v soboto zvečer umrl zaradi pljučnice, ki pa po navedbah agencije Curtis Brown ni bila povezana s covidom-19. Cornwell je tako zapustil svojo soprogo Jane, s katero je bil poročen skoraj 50 let, ter sinove Nicholasa, Timothyja, Stephena in Simona

Cornwell, ki je bil v svoji karieri zaposlen tako v obveščevalni službi MI5 kot tajni obveščevalni službi MI6, se je podpisal pod številne vohunske uspešnice, med katerimi izstopata Kotlar, Krojač, Vojak, Vohun ter Vohun, ki je prišel s hladnega. Obe zgodbi sta dočakali tudi filmski adaptaciji. Med bolj znani deli spadata tudi romana Nočni receptor in Zvesti vrtnar. »Zaznamoval je obdobje hladne vojne, v desetletjih, ki so mu sledila, pa je brez strahu govoril resnico. Njegov predstavnik sem bil skoraj 15 let. Izgubil sem mentorja, vir navdiha in, najpomembneje, prijatelja,« je še zapisal Geller. Svojcem je prek twitterja sožalje voščil tudi slavni pisec Stephen King, ki je Cornwella opisal kot »literarnega velikana in človekoljuba.« 

Cornwell se je leta 1931 rodil v pristaniškem kraju Poole na jugu Anglije. Njegovo otroštvo je zaznamovalo težavno razmerje z očetom, sicer sleparjem, ki se je zaradi zavarovalniške goljufije znašel v zaporu. Njegova mama je družino zapustila, ko je Cornwell štel komaj pet let. Študiral je v Švici, vojaški rok služil v Avstriji, v petdesetih letih prejšnjega stoletja pa nato na Univerzi Oxford dokončal še študij sodobnih jezikov. Pozneje je na prestižni britanski šoli Eton poučeval francoščino in nemščino ter se zaposlil v britanskih obveščevalnih službah. Njegova vohunska kariera se je končala, ko je njegovo ime ruski KGB razkril britanski dvojni agent Kim Philby.