Zgodbe

Trboveljski ZMŠ je valilnica talentov

Sonja Javornik
5. 1. 2024, 07.00
Deli članek:

Neredko vidimo mlade posedati po klopcah na prostem, saj nimajo prostora, kjer bi se varno družili, a v Trbovljah je drugače.

Šimen Zupančič
Na stojnicah pred poslopjem so v dobrodelne namene prodajali razne izdelke, pa slaščice in pijače.

Tamkajšnji Mladinski center je prijetno središče, kjer so mladi na varnem, tam dobivajo znanje, delovne izkušnje, pa tudi psihološko pomoč in še marsikaj. A to ni prišlo zlahka in tudi ne čez noč. Za vsem se skriva veliko garanja in entuziazma. Vendar je vredno. Obiskali smo jih na siv, pust zimski dan, a pred Zavodom za mladino in šport Trbovlje je bilo vse barvito in živahno. Na stojnicah pred poslopjem so v dobrodelne namene prodajali razne izdelke, pa slaščice in pijače. Notri na toplem je mrgolelo mladih in nekaj starejših, tudi takih s posebnimi potrebami. Na eni mizi si dobil palačinke, na drugi so ustvarjali najmlajši, na udobnih klopeh so razpravljali, drugi so pripravljali točke za nastop …

Na stojnicah pred poslopjem so v dobrodelne namene prodajali razne izdelke, pa slaščice in pijače. Notri na toplem je mrgolelo mladih in nekaj starejših, tudi takih s posebnimi potrebami. Na eni mizi si dobil palačinke, na drugi so ustvarjali najmlajši, na udobnih klopeh so razpravljali, drugi so pripravljali točke za nastop …

Šimen Zupančič
Tjaša Golob

»Radi obsojamo mlade, da so nedejavni, leni in nesposobni, vendar to sploh ne drži,« pravi Tjaša Golob iz Zavoda za mladino in šport Trbovlje, kjer se je zaposlila leta 2021. Takrat so bili prostori zavoda prazni, zato ji je direktorica Tina Hafner Moljk predlagala, naj na terenu poišče mlade in jih povabi pod njihovo streho. Tjaša si je obula rolerje in se odpravila ven. Po glavni cesti se je vozila od enega do drugega konca in se ustavila pri vsaki skupini mladih ali posamezniku ter jim razložila, da jih v zavodu potrebujejo, potem pa hitro spoznala, da tudi oni potrebujejo zavod. »Že kot prostovoljka sem tukaj ustvarjala mednarodni in lokalni program. Začela sem leta 2018, ko sva s prijateljico organizirali mladinsko izmenjavo na temo duševnega zdravja. Takrat sem bila še študentka socialne pedagogike in sem bila zelo motivirana. Želela sem pridobiti tiste mlade, ki se počutijo izolirane v družbi. Mladinski center je bil zelo uspešen, tudi kar se tiče mednarodnega sodelovanja, potem pa se je kadrovska zasedba prevetrila, prišli smo mladi, ki smo začeli znova. Zdaj sem zaposlena na področju psihosocialnega svetovanja, ponujamo individualno in skupinsko psihosocialno pomoč, naša hiša pa je tudi koordinatorica za Unicefove varne točke. Prijavljamo se na vse vrste razpisov, ki pa zahtevajo ogromno birokratskega dela.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,   št. 1., 3. januar, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!