Zgodbe

Brez žensk ne more ne moški ne vesolje

Urška Krišelj Grubar
8. 3. 2022, 19.24
Deli članek:

Pet moških smo prosili, da nam ob prazniku žensk kaj lepega zašepetajo. Uslišali so nas. Vinko Möderndorfer, pesnik, pisatelj, režiser, s pesmijo Ženske, ki jo je ob tej priložnosti napisal prav za nas. Miran Možina, psihiater in psihoterapevt, direktor SFU Ljubljana, nam je v svojem zapisu ljubeče podaril izkustvo resnice, kaj pomeni biti v dvoje in ne en sam. Dušan Šarotar, pesnik in pisatelj, nas prebuja in opomni na neprecenljivo vlogo žensk prav tukaj in zdaj. Podarja nam cvet, ki naj nikoli ne uvene. Samo Rugelj, založnik in publicist, je prav ob osmem marcu izdal knjigo po svoji izbiri, Feministični manifest, ki govori o tem, kaj morajo matere naučiti hčere. Ira Zorko, arhitekt in premišljevalec, pa je svoj šepet zaupal angleškemu pesniku Johnu Keatsu, ki je upesnil prav tisto, kar bi nam ženskam na ta dan prišepnil on. Naj vas pobožajo besede Vinka, Mirana, Dušana, Sama in Ire, moških, ki jih ni strah naših prizadevanj, da bi bile slišane in uslišane.

Revija Jana
Moški šepet ženskam ob 8. marcu

Vinko Möderndorfer, pesnik in pisatelj

Ženske

ženske na začetku sveta

ženske na barikadah upornice pariške komune

mučenice diktatur in državljanskih vojn

ženske brez imena

ženske s spomeniki

ženske kot antigona kot ofelija

ženske ki dvigajo roke za spravo

ne za žrtvovanje

partizanke ljubimke žene

jetnice družine štedilnika

državne uprave koncentracijskih taborišč

ženske v bolečini ženske v besedi

ženske

zaradi katerih se svet vrti v soncu

ne v krvi

ženske za naprej nikoli za nazaj

ženske v parlamentih v vesoljskih ladjah

ženske ki odkrivajo planete nove elemente

ženske prijazne ki nas božajo v nočeh

ženske kot voda

ženske kot ogenj

okrog katerega poskušamo zgraditi dom

ženske ki razumejo ki znajo

ženske

brez katerih ne more

ne moški ne vesolje


***

Miran Možina, psihiater in psihoterapevt

Ti si eno in jaz drugo oko


»Hvala ti, da me učiš ljubiti ljubezen, ki iz večnosti sestopa v čas in prostor med nama. Le s tabo prihajam do novega izkustva resnice o tem, kaj pomeni biti v dvoje in ne en sam. Kaj pomeni svet srečevati in izkušati drugače kot zgolj s samotno zavestjo. Ti si eno in jaz drugo oko, ki skupaj ustvarjata globinski vid. Najina ljubezen je izkušnja, skozi katero gradiva drugačno resnico. To je resnica Dvojega in zavest, ki se poraja na stičišču med nama, je več kot seštevek dveh zavesti, je novo Bitje, ki ustvarja nov svet, novo resnico, ki ni ne moja ne tvoja, temveč najina. Ključna značilnost te resnice je razlika, ki se poraja na prizorišču dvojega. V najini dvojini se poraja ljubezen, ki sprejema preizkušnjo in izkušnjo sveta z vidika razlik med nama, zato piševa in pesniva novo, vznemirljivo resnico o razlikah. In zato ker je najina ljubezen resnična na takšen način, je zanimiva za vse človeštvo, pa naj se zdi še tako skromna in včasih še tako skrita.«

 ***

Dušan Šarotar, pisatelj in pesnik

Cvet, ki naj nikoli ne uvene

»8. marec, dan žena, je eden od najpomembnejših praznikov, njegova vsebina in simbolika sta tesno povezani s prizadevanji in boji za enakopravnost žensk v družbi, za njihovo politično, ekonomsko in socialno svobodo. Na ta dan se vsem ženam tradicionalno poklanjajo rože, vendar to nikakor ni praznik cvetličarjev. Roža je simbol in ne namen 8. marca. Ob letošnjem prazniku pa ne smemo pozabiti na neprecenljivo vlogo žensk, ki so jo opravile med pandemijo, tako v družini kot tudi v mnogih zdravstvenih ter socialnih službah. Ta lepi dan pa je letos zagotovo zaznamovala predvsem vojna, ki se je razplamtela v Ukrajini. Ne pozabimo, da so največje žrtve vojn prav ženske in otroci. Podarimo jim cvet, ki naj nikoli ne uvene.«

 ***

Samo Rugelj, publicist in založnik

Kaj morajo matere naučiti hčere

»Letos smo za 8. marec izdali kar knjigo po moji izbiri: Feministični manifest ali zgodba o tem, kaj morajo matere naučiti hčere.«

Iz knjige: Naš svet je poln moških in žensk, ki ne marajo močnih, vplivnih žensk. Tako smo navajeni razmišljanja, da je moč v domeni moških, da se zdi močna ženska kot neko čudno odstopanje. In zato jo je treba preveriti. O njej sprašujemo: Ali je skromna? Ali se nasmehne? Je dovolj hvaležna? Ima tudi družinsko življenje? Takih vprašanj ne sprašujemo o vplivnih možeh, kar kaže na to, da nimamo težav s samo močjo, temveč z ženskami. Močne in vplivne ženske sodimo ostreje kot močne in vplivne moške. In lahki feminizem to omogoča.


***

Ira Zorko, arhitekt in premišljevalec

Lepoti dane iskre so oči
po Johnu Keatsu, angleškem pesniku

Kar ve, ki nosite zaloge časa.

Tkete v spremembo neopazno.

Dotikanje nebes.

Tišini dane dušne so globine.

Ton zveneči v mrazu se leskeče.

V mraku dar nevidni zre stopinje.

Svetlobo greje in obrat dlani.

Daje sproti in spoznavajoče vrača kar dobi.

Kar imenuje sliši speče v kamenju.

Raztaplja ga v življenje.

Vse do diha in do misli v mislih Njega.

Ki je in vidi vse…

kar ve, ki nosite zaloge časa.

* Dan žena je mednarodni praznik žensk. Praznujemo ga v vsaj sto državah. Praznujemo ga, ker naj bi bile ekonomsko, politično in socialno enakopravne. V deželah komunizma je imel osmi marec še posebej velik pomen. Ženske smo dobile volilno pravico leta 1945, leta 1974 je bilo v ustavo SFRJ zapisano, da se vsaka ženska svobodno odloča o rojstvu otrok. Tri leta pozneje, da ima pravico do prekinitve nosečnosti. Leta 1989 je začel delovati prvi telefon v sili za pomoč ženskam in otrokom, ki so postali žrtev nasilja.

Revija Jana št. 10, 8.3.2022