Nasveti

Umetnost spanja: Nasveti za miren nočni počitek

Lara Jelen
29. 6. 2024, 05.00
Deli članek:

Branje uspava. In če slučajno zvečer težko zaspite, vzemite v roke Umetnost spanja (založba Hiša knjig), ki jo je napisal Rob Hobson. To ni še ena kopica brezveznih nasvetov, pravi. So znanstveno preverjeni, avtor pa jih je preizkusil tudi na lastni koži, ko ga je mučila nespečnost.

dreamstime
Umetnost spanja

Knjiga Umetnost spanja je preplet najnovejših znanstvenih raziskav, nasvetov strokovnjakov in Robove lastne izkušnje z nespečnostjo. Pravi, da obstajajo trije ključni stebri spanca: obnašanje, okolje in prehrana. O premalo spanca pa: »Medtem ko sami morda mislite, da vam uspeva preživeti ob zelo majhni količini spanca, mi verjemite na besedo, da vam ne. Mnogi med nami smo razvili sprejemljive strategije, s pomočjo katerih nam uspeva v vsakdanjem življenju funkcionirati (vam tretja skodelica kave pred enajsto uro zjutraj zveni znano?), namesto da bi naredili korak nazaj in se posvetili pravi težavi, ki je ta, da ne morete spati.«

Nehajte šteti ovce

»Namesto da ležite v postelji in štejete ovce, vstanite in misli zaposlite s čim drugim, ne pa z zaskrbljenostjo, ker ne morete zaspati. Najdite tih kotiček in omejite svojo izpostavljenost močni svetlobi. Pripravite si topel napitek oziroma tisto, kar vam pomaga pri sprostitvi. Lahko beležite svoja razmišljanja ali skrbi in si tako zbistrite misli. Ali pa se posvetite branju, da zaposlite misli in spodbudite utrujenost, ki je potrebna, da ponovno zaspite.«

Prilagodite se

»Če se zgodi, da postanejo vaše spalne navade neobvladljive, morate podnevi prilagoditi življenjski slog in najti rutino, ki vam ustreza. Tukaj je lahko umetnost dremanja koristna rešitev, da se spopadete z vsakodnevno izčrpanostjo, kadar se vas ta poloti. Večina sesalcev spi polifazno, saj spijo večkrat v 24 urah. Ljudje pa po drugi strani spimo monofazno, torej le enkrat v enakem časovnem obdobju. Raziskava namiguje, da so naši predniki spali polifazno, krajša časovna obdobja. Sčasoma smo se prilagodili spanju v enem kosu, da lahko shajamo in se spopadamo z divjim tempom sodobnega življenja. Prednosti dremeža vključujejo obnovitev čuječnosti, okrepitev učinkovitosti in premagovanje izčrpanosti, medtem ko je psihološke prednosti mogoče videti kot razkošje, ki smo ga deležni med počitkom, ki nam pomaga, da se počutimo prerojeni in sproščeni. Tridesetminutni dremež čez dan vam bo koristil, če si ga morate privoščiti – z njim lahko nadoknadite vsak 90-minutni cikel, ki ste ga izpustili ponoči. Najboljši čas, da si med dnevom privoščite dremež, je med eno in tretjo uro popoldne, če želite slediti naravnemu ciklu svojega cirkadianega ritma. V nekaterih primerih je treba le za 10 minut zatisniti oči, da preženemo občutke izčrpanosti.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 26, 24. junij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!