Glodalci

Rim in podgane

sta
15. 7. 2016, 22.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Novo županjo Rima Virginio Raggi že čaka prvi večji izziv. Napovedala je, da bo mesto rešila številnih podgan, ki so se zaradi velikih količin odpadkov močno namnožile.

Wikipedia
Zaradi odpadkov v mestu, ki kar ležijo na ulicah, so se podgane zelo namnožile.

facebook
Županja Rima si želi iz mesta iztrebiti številne podgane.

Težava je dobila dodatno prepoznavnost, ko je po spletu zakrožil posnetek, na katerem skupina otrok v bližini zabojnika za odpadke prešteje 25 podgan. Posnetek je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA nastal v okrožju Tor Bella Monaca na robu mesta, kamor se je Raggijeva nato tudi odpravila.

Odlagališče 

»Danes sem v Tor Bella Monaci, da ugotovim, zakaj je nekaj takšnega mogoče. Rim ni odlagališče odpadkov. Z nadzorom in sankcijami bomo poskrbeli, da spet postane čisto mesto,« je dejala Raggijeva. Vzrok za kupe odpadkov na ulicah, zaradi česar se prebivalci večnega mesta pritožujejo že mesece, je v pomanjkanju denarja za popravilo smetarskih vozil. Tako jih je več kot tretjina v okvari in nevoznih.

Zaposleni

Družbo za ravnanje z odpadki obtožujejo, da je v preteklih letih neupravičeno ščitila nekatere svoje zaposlene, pri zaposlovanju pa kandidate izbirala na podlagi politične pripadnosti. Podganja nadloga je sicer stara skoraj toliko kot Rim. Po ocenah strokovnjakov na vsakega od okoli treh milijonov prebivalcev mesta prideta dve podgani, položaj pa se je še poslabšal.

Pogoji

Profimedia
Na vsakega od treh milijonov prebivalcev Rima sta dve podgani.

Glodalci namreč v odpadkih najdejo veliko hrane, kar pomeni ugodne razmere za življenje in razmnoževanje. Število pritožb, ki so jih mestne oblasti prejele zaradi podgan, je lani v primerjavi z letom prej naraslo za 133 odstotkov.

Raggijeva, kandidatka gibanja Pet zvezd, se je v zgodovino zapisala kot prva županja Rima in hkrati najmlajša vodja italijanskega glavnega mesta v več kot sto letih. Ali ji bo Rim uspelo rešiti pred podganami, pa bomo videli v kratkem.

Naj spomnimo, da so ti glodavci prenašalci številnih bolezni. Med drugimi tudi kuge, ki je bila vzrok številnih smrti v srednjem veku. Prav tako so bolezni prenesle v Severno in Južno Ameriko ter Avstralijo. Do tja so prišle na številnih ladjah s pomorščaki, ki so osvajali še neznana območja. Prav tako so zelo invazivna vrsta, ki vpliva na ekosisteme.