EuroBasket 2013: Prva presenečenja in razočaranja

A.M. / STA
4. 9. 2013, 23.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52

Eurobasket 2013 oziroma evropsko prvenstvo v košarki se je ob 14.30 začelo s prvimi štirimi tekmami. Nove štiri tekme sledijo ob 17:45 ter ob 21. uri, ko bo v Celju igrala tudi Slovenija.

Krater Media Agency
Poljska - Gruzija

SKUPINA A, Ljubljana:
IZRAEL - VELIKA BRITANIJA 71:75 (17:22, 13:12, 22:13, 14:19) - podaljšek

Reprezentanca Velike Britanije, ki je poleg Ukrajine in Nemčija, tretja najmlajša ekipa v predtekmovalni skupini A, je na prvi tekmi prvega tekmovalnega dne, šokirala Izraelce. Po podaljšku so varovanci Joea Pruntyja slavili s 75:71.

BELGIJA - UKRAJINA 57:58 (12:11, 24:15, 12:14, 9:18)

FRANCIJA - NEMČIJA 74:80 (14:27, 25:16, 17:14, 18:23)

SKUPINA B, Jesenice:
LATVIJA - BOSNA IN HERCEGOVINA 86:75 (20:20, 23:13, 19:24, 24:18)
Freimanis 24, Kuksiks 13 (5 skokov); Teletović 18 (8 skokov), Kikanović 16 (7skokov).

V prvem obračunu v skupini B sta se pomerili reprezentanci Latvije in Bosne in Hercegovine. Uspešnejša je bila prva z rezultatom 86:75.

MAKEDONIJA - ČRNA GORA 80:81 (24:25, 22:20, 21:19, 13:17)

V naelektrenem vzdušju druge tekme dneva med Makedonijo in Črno goro je na koncu s točko razlike slavila zmago slednja.

SRBIJA - LITVA 63:56 (20:10, 13:17, 18:14, 12:15)

SKUPINA C, Celje:
GRUZIJA - POLJSKA 84:67 (20:14, 19:8, 16:15, 29:30)

Prva tekma "slovenske" skupine C v Celju je pripadla Gruziji. Poljaki so vodili s 6:2 v uvodnih minutah tekme, nato pa so Gruzijci na krilih Viktorja Sanikidzeja, ki je dosegel 23 točk, povsem potolkli tekmece in prišli do prve zmage na eurobasketu.

Čeprav so Poljaki uvodne minute odigrali bolje, so Gruzijci sredi prve četrtine povedli s 7:6, nato še 9:6. Prednosti Gruzija do konca uvodne četrtine ni več zapravila, ampak jo je samo še povečala na +6 (20:14). Gruzijci v nadaljevanju niso popuščali, po dobrih petih minutah druge četrtine so prednost povišali na 29:20. Gruzijci se niso ustavljali, z dobro igro v obrambi in uspešno zaključenimi napadi so na odmor odšli s prednostjo 39:22.

Gruzijci so v nadaljevanju nadzorovali potek tekme, dobre dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine pa so prišli še do izdatnejše prednosti, na semaforju je pisalo 48:30, z 18 točkami zaostanka pa so Poljaki tudi končali tretjo četrtino. Poljaki v zadnjem delu niso našli načina, kako zmanjšati zaostanek, Gruzijci pa so na drugi strani izkoristili ponujene priložnosti in dobili tekmo s 84:67.

ŠPANIJA - HRVAŠKA 68:40 (24:9, 9:11,16:17, 19:3)

Derbi prvega kroga v skupini C med Španijo, naslednjo tekmico slovenske reprezentance, in Hrvaško je pripadel evropskim prvakom, ki so si zmago priigrali po odlični prvi četrtini. Po delnem izidu 16:0 so Hrvatom pobegnili, visoke prednosti pa do konca tekme niso več izpustili iz rok.

Dve minuti in 15 sekund sta ekipi potrebovali, da sta dosegli koš, prvi pa se je med strelce vpisal španski center Marc Gasol. Hrvati so nato izenačili, po trojki, ki jo je zadel Krunoslav Simon, pa so Hrvati prvič na tekmi povedli. Igralci s Pirenejskega polotoka so nato napravili delni izid 16:0 in Hrvatom ušli na varno prednost, prvo četrtino pa dobili s 24:9. V nadaljevanju so Hrvati zaigrali bolje. Z agresivnejšo obrambo so tekmecem povzročili precej težav, zmanjšali zaostanek, a so Španci v zadnjih minutah druge četrtine znova stopili na plin in si do konca polčasa priigrali 13 točk prednosti (33:20).

Hrvati so skušali zmanjšati zaostanek, a se na manj kot 11 točk niso približali. V zaključku tretje četrtine, ko je že kazalo, da bodo Španci v zadnjo četrtino vstopili še z izdatnejšo prednostjo, je tehnični prekršek dobil španski selektor Juan Orenga, Hrvatom pa se je uspelo približati na 12 točk zaostanka (37:49). V zadnji četrtini so Španci povsem zasenčili Hrvate in jo dobili z 19:3.

ČEŠKA - SLOVENIJA, 60:62 (19:21, 13:15, 14:15, 14:11)

SKUPINA D, Koper:
TURČIJA - FINSKA 55:61 (8:10, 11:22, 19:17, 17:12)
Arslan 12, Gönlüm 11 (7 skokov); Salin in Koponen (9 skokov) po 12.

Reprezentanca Finske je prišla do prve zmage na EuroBasketu 2013, potem ko je za marsikoga presenetljivo ugnala Turčijo v uvodni preizkušnji.

ŠVEDSKA - GRČIJA 51:79 (13:15, 8:24, 14:20, 16:20)

RUSIJA - ITALIJA 69:76 (18:25, 11:17, 13:14, 27:20)