energenti

Cene nafte po šestih mesecih spet "telebnile"

B.K.
19. 3. 2021, 10.18
Posodobljeno: 19. 3. 2021, 10.55
Deli članek:

Postavlja se vprašanje o resničnem zdravju gospodarstva.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Potem, ko so se cene surove nafte od lanskega novembra skoraj podvojile, so včeraj pade za priblićno 7 odstotkov, kar je njavečji padec v zadnjega pol leta. Najbolj so padle cene severnoameriške nafte Brent, ki so se znižale za 7,6 odstotka, zahodnoteksaška nafta pa je padla za 7,1 odstotka. Cena za sodček se zdaj giblje v okolici 60 ameriških dolarjev.

Cene nafte so letos rasle skoraj brez padcev, zato včerajšnji nenadni padec industrijo toliko bolj skrbi. Letošnja rast je namreč kazala na izboljašnje gospodarske situacije po svetu, saj je povpraševanje po tem energentu začelo ponovno naraščati. S tem padcem je pod vprašaj postavljeno tudi resnično zdravje gospodarstva.

Cene nafte so sicer strmoglavile pred slabim letom dni, ko so oblasti Saudove Arabije mednarodni trg preplavile s poceni nafto. Ko se je temu pridružilo še upadlo povpraševanje zaradi epidemije novega koronavirusa, so cene ponekod padle celo pod ničlo, saj so se začela prekomerno polniti skladišča. Zaradi tako nizkih cen so mnogi proizvajalci nafte, predvsem v Severni Ameriki, kjer je proizvodnja dražja, morali zapreti podjetja. Tokrat takšnega padca ne gre pričakovati.

Goriva po liberalizaciji pri nas dražja za približno 20 odstotkov

Cene 95-oktanskega bencina in dizla izven hitrih cest in avtocest so se po liberalizaciji cen pri nas v pol leta dvignile za okrog 20 odstotkov, rast pa je opaznejša predvsem v zadnjih tednih, ko je močno rasla tudi cena sodčka namednarodnih trgih.

Vlada se je jeseni odločila za popolno liberalizacijo cen vseh naftnih derivatov. Cene je regulirala od leta 2000, nato pa marca 2016 najprej sprostila cene kurilnega olja in 98-oktanskega bencina, novembra istega leta pa še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva na bencinskih servisih na avtocestah in hitrih cestah. Lani je sprostila še cene 95-oktanskega in dizelskega goriva, ki jih je v času epidemije covida-19 več mesecev držala pri enem evru.

Izven avtocest in hitrih cestah so se cene obeh pogonskih goriv po sprostitvi najprej dvignile nad en evro, vendar pa je potem cena za bencin upadla in se več tednov držala pod enim evrom. To mejo je presegla sredi decembra. Cena dizla je ta čas vztrajala nad enim evrom. Cene za liter 95-oktanskega bencina se danes izven avtocest in hitrih cest se danes giblje okrog 1,19 evra, cena za liter dizla pa okrog 1,21 evra za liter, je razvidno iz spletne strani goriva.si.