Strupena retorika in napadi

Ugibajo, kaj neki je v vodi, ki jo pijejo Trumpovi podporniki

T.L./STA
29. 10. 2018, 21.08
Posodobljeno: 29. 10. 2018, 21.17
Deli članek:

V ZDA ostre polemike glede morebitne Trumpove odgovornosti za nasilje.

Profimedia
Donald Trump

V ZDA se je začela ostra javna razprava glede odgovornosti za pošiljanje pisemskih bomb in sobotni napad na sinagogo v Pittsburgu. Večina prstov je usmerjena v predsednika ZDA Donalda Trumpa in njegovo napadalno retoriko, Trump pa krivi medije, ki prenašajo njegove besede.

Pokol v sinagogi je skupaj s pisemskimi bombami sprožil ostro debato, ali je morda strupena politična retorika, ki prihaja iz Washingtona, prispevala k nasilju in ali morda kaj odgovornosti nosi tudi predsednik ZDA.

Za strelca zahtevajo smrtno kazen

V Pittsburghu so pred sodišče pripeljali 46-letnega Roberta Bowersa, ki se sooča s poplavo državnih in zveznih obtožnic zaradi sobotnega napada na sinagogo Drevo življenja v Pittsburghu, med katerim je ubil osem moških in tri ženske ter ranil šest ljudi, od tega štiri policiste. Od ranjenih sta dve osebi še vedno v kritičnem stanju in seznam smrtnih žrtev se lahko poveča.

Zvezno tožilstvo bo za Bowersa zahtevalo smrtno kazen zaradi napada, ki ga je judovska organizacija Antidefamacijska liga (ADL) označila za največji napad na Jude v zgodovini ZDA.

Število antisemitskih incidentov narašča

ADL sicer ugotavlja, da število antisemitskih incidentov oziroma zločinov in izpadov zadnji dve leti narašča. Leta 2016 so jih našteli 1267, lani pa 1986. Od leta 2016 do leta 2017 se je njihovo število na študentskih kampusih povečalo s 108 na 204.

Bela hiša odločno in ostro zavrača razprave o tem, da ima morda kaj s tem opraviti retorika predsednika Trumpa. Ta po eni strani dela vse, kar more v korist Izraela, doma pa s posebnimi signali daje potuho neonacistom, obritoglavcem in tako imenovanim nacionalistom. Lani je dejal, da so tudi med takimi dobri ljudje, pred kratkim pa se je celo sam razglasil za nacionalista in to javno na svojem političnem zborovanju.

Bowers tehnično ni bil Trumpov podpornik, ker je menil, da predsednik ne gre dovolj daleč z antisemitizmom.

Orožje je kupil legalno

Ameriški Judi, ki predstavljajo le dva odstotka prebivalstva, se z nasiljem soočajo že stoletja kot tudi drugje po svetu, kjer so bili skozi zgodovino vedno pripravna žrtev za nasilje. Če je verjeti statistiki ADL, pa je zadnji dve leti vse huje. Bowersa so policisti ranili in ko so ga peljali v bolnišnico je še vedno vpil, da je treba Jude pobiti. "Vse, kar želim je, da pobijem Jude".

Samostojni avtoprevoznik Bowers je pri poboju uporabil polavtomatsko puško AR-15, ki je "priljubljeno" orodje pri množičnih pokolih v ZDA. Pri sebi je imel tudi tri pištole. Vse je bilo kupljeno legalno.

Trump je po pokolu menil, da bi bilo morda pametno imeti orožje tudi v sinagogah. Ponekod sicer že imajo oborožene varnostnike, na žalost pa jih bo potrebno še več.

V petek so na Floridi aretirali 56-letnega Cesara Sayoca, ki je znanim demokratom in Trumpovim kritikom pošiljal pisemske bombe. Na televiziji Fox News so nemudoma začeli modrovati, da si bombe demokrati pošiljajo sami zaradi kongresnih volitev 6. novembra.

Po aretaciji priseljenca iz New Yorka bi morali požreti lastne besede, saj so bile televizije polne podob Sayocovega kombija z gesli za Trumpa in proti demokratom, ampak nekateri še vztrajajo in so prepričani, da bodo Trumpovi podporniki verjeli njim, ne pa lastnim očem.

Kaj pijejo Trumpovi podporniki?

Komentatorji liberalne televizije MSNBC sedaj ugibajo, kaj neki je v vodi, ki jo pijejo Trumpovi podporniki. Trump je že leta 2016 preroško napovedal, da bodo njegovi podporniki ostali z njim, četudi se sprehodi po 5. aveniji v New Yorku in strelja ljudi.

Trump je ponedeljkovo jutro začel z napadom na medije, ki jih je na Twitterju spet označil za sovražnike ljudstva. En Sayoc, ki je bombo poslal na naslov televizije CNN v New Yorku, drugo pa so danes odkrili na pošti v Atlanti, torej ni dovolj. Nekdanjemu striptizerju in dostavljavcu pice bodo sodili na zveznem sodišču v New Yorku.

Trump je še pozdravil izvolitev desničarja Jaira Bolsonara na položaj predsednika Brazilije, na drugi strani pa temnopoltega kandidata za guvernerja Floride, župana Tallahasseeja Andrewa Gilluma označil za tatu. Dodal je še, "da je slišati", da je mesto, ki ga vodi, najbolj skorumpirano v ZDA. Mimogrede je še migrantski karavani, ki se po Mehiki pomika proti ZDA, zagrozil z vojsko in navrgel, da je polna kriminalcev.