Vmešavanje

Iz ZDA z ljubeznijo: Sankcije proti oligarhom

S.R./STA
15. 3. 2018, 16.50
Posodobljeno: 15. 3. 2018, 16.57
Deli članek:

ZDA so danes uvedle sankcije proti Rusiji zaradi vmešavanja v predsedniške volitve leta 2016 in kibernetskih napadov.

Profimedia
Steven Mnuchin.

"Administracija se sooča in odvrača zlonamerne ruske kibernetske dejavnosti, vključno s poskusi vmešavanja v ameriške volitve, uničujoče kibernetske napade in vdore v kritično infrastrukturo," je sporočil ameriški finančni minister Steven Mnuchin. Dodal je, da so "te usmerjene sankcije del širših prizadevanj v boju proti zlobnim napadom, ki izvirajo iz Rusije."

Napovedal je nove sankcije proti ruskim vladnim predstavnikom in oligarhom, odgovornim za poskuse destabilizacije, s katerimi jim bodo zaostrili dostop do ameriškega finančnega sistema. Ameriško finančno ministrstvo omenja tudi napad na bivšega ruskega vohuna z živčnim strupom v Veliki Britaniji, ki da predstavlja novo brezobzirno in neodgovorno ravnanje ruske vlade.

Reuters
FOTO1 Donald Trump, predsednik ZDA

Rusijo so obtožili napada z živčnim strupom

London je napad na nekdanjega dvojnega rusko-britanskega agenta Skripala povezala s skupino živčnih strupov novičok, ki so jo razvili v 70. in 80. letih v nekdanji Sovjetski zvezi. Moskvi očita, da ni uspela pojasniti, kako se je lahko ta strup znašel na Otoku. Kremelj zanika vpletenost in tudi ni upošteval ultimata Londona, po katerem bi moral do torka zvečer podati pojasnila. 

"Mi, voditelji Francije, Nemčije, ZDA in Velike Britanije, preziramo napad na Sergeja in Julijo Skripal" v Salisburyju 4. marca, so zapisali v skupni izjavi, kakršne so sicer zelo redke. Kot so nadaljevali, jih je London obvestil, da je za napad najverjetneje odgovorna Rusija in oni to oceno delijo, saj "ni nobene prepričljive alternativne razlage", Rusija pa tudi "ni odgovorila na legitimno zahtevo britanske vlade, kar še dodatno potrjuje njeno odgovornost". 

"Rusijo pozivamo, naj nagovori vsa vprašanja, povezana z napadom v Salisburyju (...) Še posebej bi morala Rusija Organizaciji za prepoved kemičnega orožja v celoti razkriti program novičok," v skupni izjavi poudarja četverica voditeljev in dodaja, da gre za napad na suverenost Velike Britanije ter kršitev mednarodnega prava, ki "ogroža varnost nas vseh". Zastrupitev v Salisburyju sicer predstavlja prvo ofenzivno uporabo živčnega strupa v Evropi po drugi svetovni vojni. 

Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je danes znova ocenil, da za omenjenim napadom na Skripala stoji Rusija in dodal še, da napad ustreza brezobzirnemu ravnanju Rusije v minulih letih, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Nobenega razloga nimamo, da bi postavljali pod vprašaj izsledke preiskave in ocene velike Britanije," je menil Stoltenberg.

Očitke zavračajo

Nasprotno pa so v Moskvi znova zavrnili vse očitke. Kot je poudaril ruski zunanji minister Sergej Lavrov, bi bilo za rusko državo absurdno, da bi napad na dvojnega agenta izvedla tik pred prihajajočimi predsedniškimi volitvami to nedeljo in pred svetovnim nogometnim prvenstvom, ki ga bo gostila junija in julija. 

"Načeloma v nobeni situaciji ni mogoče kar predvidevati, da je v to vpletena Ruska federacija (...) A tudi če bi hipotetično sprejeli boleče sprijeno logiko naših zahodnih kolegov, kdo pri zdravi pameti bi pomislil, da se bo odločila Ruska federacija sama sebi nakopati takšne probleme na predvečer predsedniških volitev, na predvečer svetovnega prvenstva v nogometu? Nobenega motiva ni," je v izjavi na spletni strani zunanjega ministrstva zapisal Lavrov.