Z zamudo

Uspešno deaktivirali ogromno bombo

J.P./STA
3. 9. 2017, 16.39
Posodobljeno: 3. 9. 2017, 19.10
Deli članek:

V Frankfurtu so danes uspešno onesposobili 1,3 tone težko letalsko bombo iz druge svetovne vojne, je zvečer sporočila policija. Deaktivacijo so začeli z več kot dvourno zamudo, saj so imeli težave z evakuacijo več kot 60.000 ljudi, ki živijo v 1,5 kilometra širokem območju okrog bombe.

Reuters
Začetek deaktivacije je bil predviden za 12. uro, a se je zaradi težav z evakuiranjem začela šele okoli 14.30.

Doslej je za največjo veljala evakuacija predela Augsburga konec lanskega leta, ko je moralo domove zaradi deaktivacije stare bombe zapustiti 54.000 ljudi. Maja letos pa so podobno evakuirali 50.000 prebivalcev Hannovra. Obe stari bombi so tedaj uspešno deaktivirali. V soboto so bombo iz druge svetovne vojne uspešno onesposobili tudi v mestu Koblenz, kjer je moralo začasno domove zapustiti okoli 21.000 ljudi. Operacijo onesposobitve 500-kilogramske bombe so prav tako začeli nekoliko kasneje, kot je bilo sprva napovedano, saj so nekateri prebivalci zapustili območje šele po dolgotrajnem prigovarjanju pristojnih služb.

Umik prebivalcev so začeli že v soboto, zaključili pa naj bi jo danes ob 8. uri. Vendar pa se je evakuacija okoli 60.000 ljudi zavlekla do popoldneva. Številni namreč niso želeli zapustiti domov, enega od njih pa so zaradi tega celo aretirali. Z območja so morali oditi tudi bolniki v dveh bolnišnic in stanovalci desetih domov za starejše.

Začetek deaktivacije je bil predviden za 12. uro, a se je zaradi težav z evakuiranjem začela šele okoli 14.30. Kmalu zatem so onesposobili prvega od treh vžigalnikov. Predvidevajo, da bodo operacijo zaključili ob 19.30.

Bombo tipa HC-4000, ki jo je na območje med drugo svetovno vojno odvrglo britansko letalstvo, so našli sredi tedna med gradbenimi deli na kampusu Westend na Goethejevi univerzi. Vsebuje 1,4 tone eksploziva in so jo med vojno imenovali "blockbuster", ker je lahko uničila celotno stavbo ali ulico.

Gre za najbolj množično evakuacijo v Nemčiji po drugi svetovni vojni.