Sporni sporazum

State Department in Pentagon v sporu zaradi Sirije

M.K./STA
14. 9. 2016, 07.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Dogovor o prekinitvi spopadov v Siriji, ki sta ga v Ženevi dosegla državni sekretar John Kerry in ruski zunanji minister Sergej Lavrov, je v Pentagonu naletel na precejšen odpor in ameriški vojaški predstavniki niso prepričani, da bo predvideno sodelovanje med ameriško in rusko vojsko izvedljivo.

Profimedia
Zunanja ministra ZDA in Rusije, John Kerry in Sergej Lavrov, besedila sporazuma nista objavila.

Kerry in Lavrov besedila sporazuma nista objavila. Povedala sta, da bo po sedmih dnevih prekinitve spopadov, ki se je začelo v ponedeljek zvečer, stopilo v veljavo določilo o skupnem delovanju ameriških in ruskih letalskih sil proti teroristom Islamske države in Al Kaide.

Ameriški obrambni minister Ashtov Carter je bil po poročanju New York Timesa aktivno proti temu delu dogovora o prekinitvi spopadov in je lobiral v Beli hiši proti njemu v času pogajanj v Ženevi. Predsednik ZDA Barack Obama ga je na koncu le sprejel.

Poveljnik zračnih sil centralnega poveljstva ameriške vojske, general Jeffrey Harrigian je izrazil dvom, da se bo sodelovanje med ameriškimi in ruskimi silami začelo nemudoma osmi dan prekinitve spopadov. Skeptičen je bil celo tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest, ki je izrazil dvom, da bodo Rusi pripravljeni in sposobni izvršiti sporazum na način, kot je opisan.

Pentagon skrbi sodelovanje z rusko vojsko, ker bodo Rusi lahko prišli do informacij o načinu njihovega delovanja. Na primer kako iščejo, izbirajo in merijo na tarče. Te informacije bi lahko Rusija potem uporabila drugje, na primer v Baltiku.

Kerry meni, da je takšen način razmišljanja zastarel in sodi v čase hladne vojne ter ostaja prepričan, da si tudi Rusi ne želijo obtičati v Siriji, kjer podpirajo režim predsednika Bašarja al Asada. Kerry se poleg tega zaveda, da ni druge izbire kot sodelovanje z Rusi, če želijo, da Asad ustavi bombardiranje opozicijskih sil.

Dogovor o prekinitvi spopadov je v torek večinoma držal, čeprav pa naj bi Asadova vlada zamujala z dovoljenji in zagotovili glede dostopa humanitarne pomoči do obleganih območij. Za to, da se začne skupno delovanje ameriških in ruskih zračnih sil, je pogoj, da prekinitev spopadov traja najmanj sedem dni.