Socialna varnost

Tujci prvih pet let brez pomoči

M.K./STA
28. 4. 2016, 13.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V Nemčiji bodo močno oklestili socialne ugodnosti za tujce iz drugih članic EU.

STA
Nemčija hoče ustaviti priseljevanje v njihov sistem socialne varnosti.

Predloga zakona, ki ga je pripravila nemška ministrica za delo in socialo Andrea Nahles, med drugim predvideva tudi posojilo za vozovnico v domovino za tiste državljane EU, ki v Nemčiji ne bodo mogli računati na socialno pomoč.

Nahlesova je načrte za omejitve socialnih ugodnosti za tujce iz drugih članic EU napovedala že decembra lani. "Ustaviti moramo priseljevanje v sistem socialne varnosti," je takrat poudarila v nekem intervjuju in dodala, da so načrtovane omejitve stvar samoobrambe Nemčije.

Kot glede na medijska poročila izhaja iz zakonskega predloga, bodo morali tujci iz EU po novem v Nemčiji brez pomoči živeti pet let, preden bodo lahko zaprosili za socialne ugodnosti. Teh ne bodo mogli uživati, če v Nemčiji ne bodo delali oz. te pravice niso pridobili s delom v Nemčiji v preteklosti.

Doslej 404 evrov mesečno

Enaki pogoji bodo, če bo novi zakon sprejet, veljali tudi za splošno socialno pomoč za brezposelne, ki je znana kot Hartz IV. Ta trenutno za odraslega brezposelnega znaša 404 evrov mesečno, krijejo se mu tudi stroški najemnine in kurjave. 

Zakonski predlog sicer vključuje tudi t. i. prehodne ugodnosti za tiste tujce iz EU, ki ne bodo več mogli uživati socialne pomoči v Nemčiji. Ti bodo še največ štiri tedne prejemali pomoč, ki bo pokrila stroške hrane, najemnine in zdravstvene oskrbe. Ponudili jim bodo tudi posojilo za pokritje stroškov vrnitve v domovino, kjer bodo nato lahko zaprosil za socialno pomoč.

Nemški socialni sistemi preobremenjeni

Načrtovani ukrepi Berlina so odgovor na odločitev nemškega zveznega socialnega sodišča, ki je decembra lani razsodilo, da so tujci iz EU do socialnih ugodnosti upravičeni šele po najmanj šestih mesecih bivanja v Nemčiji. Zaradi te odločitve so se lokalne oblasti zbale, da bodo njihovi socialni sistemi preobremenjeni.

Sedanja zakonodaja prišlekom iz EU, ki v Nemčiji niso nikoli delali, ne omogoča prejemanja pomoči iz Hartza IV, a so deležni niza drugih socialnih ugodnosti, če jim uspe dokazati, da nimajo drugih sredstev.