Svet

Homoseksualce čaka dosmrtna ječa

STA/N.J.
24. 2. 2014, 14.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Ugandski predsednik Yoweri Museveni je danes kljub močnemu mednarodnemu nasprotovanju podpisal sporni zakon, na podlagi katerega bi homoseksualce lahko obsodili na dosmrtno ječo. Kot je dejal Museveni, gre za "mejnik" v ugandski zakonodaji.

flickr

Sprva so želeli smrtno kazen, nato so pristali na dosmrtni zapor

Ugandski parlament je sporni zakon sprejel sredi decembra. Sprva so celo predvidevali, da bi za homoseksualnost uvedli kar smrtno kazen, a so to potem omilili v dosmrtni zapor. Novi zakon z zaporom grozi tudi tistim, ki ne prijavijo homoseksualcev in ki promovirajo homoseksualnost. Še posebej stroge kazni predvideva za homoseksualce, ki preko spolnih odnosov prenašajo virus hiv.

Korektivna posilstva?

Homoseksualci v Ugandi se sicer že več let spopadajo z grozljivimi napadi in tudi nasiljem. Kot opozarjajo aktivisti za človekove pravice, so zabeležili tudi več primerov "korektivnih" posilstev lezbijk, da bi jih tako "ozdravili homoseksualnosti". Čeprav se je na Ugando že leta 2009, ko se je prvič pojavil zakonski osnutek, zlilo ogorčenje mednarodne skupnosti zaradi kršenja človekovih pravic, pa to Ugandcev in Musevenija ni omajalo v prepričanju, da morajo to "anomalijo" v državi izkoreniniti.

Med glavnimi kritiki je bil ameriški predsednik Barack Obama, ki je Musevenija tudi opozoril, da bi sprejem tega zakona pomenil "korak nazaj" in bi lahko "zapletel odnose med državama". ZDA so sicer največji donator pomoči Ugandi, ki zadnja leta znaša okoli 400 milijonov dolarjev letno. Zakon je poleg tega kritiziral južnoafriški nadškof in Nobelov nagrajenec Desmond Tutu, ki je dejal, da ga to spominja na zlovešče poskuse nacistov in apartheida, da bi se z zakonom postavili proti ljubezni.

A v Kampali očitke zavračajo in poudarjajo, da je Uganda suverena država, ki sama določa svoje zakone. "Predsednik se ne pusti mednarodnim skupinam pritiska. Jasno je povedal, da bo vse, kar bo počel, v interesu Ugande, ne pa v interesu tujine," je povedal predsednikov tiskovni predstavnik Tamale Mirundi. Nad predsednikovo potezo, da podpiše zakon in ga tako uveljavi, so zadovoljni tudi v parlamentu v Kampali. "To je bil trenutek, ki ga je svet čakal," je dejal eden od predlagateljev zakona, David Bahati. "Ta zakon je dober za Ugando. Za sedanjo in za prihodnje generacije," je poudaril.

Museveni, predan evangeličanski kristjan, je v začetku tega meseca podpisal tudi zakon, ki prepoveduje pornografijo v državi, ter celo zakonodajo, ki kriminalizira "provokativno" oblačenje, prepoveduje pomanjkljivo oblečenim ustvarjalcem nastop na ugandski televiziji in pozorno spremlja, kaj posamezniki gledajo na internetu.